Ознака: часовник
Останати спортови 15.05.24 | 15:47

Семејството на Шумахер почна да ги продава неговите луксузни часовници

Осум часовници кои му припаѓаат на великанот на Формула 1, Михаел Шумахер се продадени за речиси четири милиони швајцарски франци (4,4 милиони долари) на аукција во Женева. Највредниот...

Естрада 05.05.24 | 11:18

Здравко Чолиќ „тежи“ 25 милиони евра, a носи часовник вреден само 2.000 евра

Според познатиот американски сајт „Celebritynetworth“, Здравко Чолиќ е еден од најбогатите пејачи на Балканот. Според податоците од 2021 година, неговото богатство се проценува...

Живот 29.02.24 | 15:47

Ќе спиеме повеќе: Еве кога се поместуваат стрелките на часовникот

Менувањето на часовникот се случува двапати годишно – последниот викенд во март се префрламе на летно сметање на времето, додека последниот викенд во октомври започнува...

Останати спортови 06.11.23 | 15:15

Ова е часовникот на Ноле, чини 28,000 долари

Новак на Мастерот во Париз го носеше часовникот „Big Bang Unico Yellow Magic“  на Hublot, а на планетата има само 250 такви часовници.Цената е вистинско богатство – 28.300 долари! Часовникот...

Калеидоскоп 26.07.23 | 20:09

Три најпознати дела на Ван Гог насликани на часовник од над 173.000 евра

Британскиот уметник Дејвид Линдон, ја создаде првата „подвижна уметничка галерија во светот“ – рачен часовник којшто содржи три минијатури од можеби најпознатите...

Здравје 27.03.23 | 13:32

Штетни последици од поместувањето на часовникот

Часовниците викендов се префрлија од зимско на летно сметање на времето. Но, последниве неколку години сѐ поголем број лекари се против тоа „поместување на стрелките“… Се...

Свет 24.03.23 | 11:53

Макрон ги разбесни Французите: Зборуваше за оние кои примаат социјална помош, па покажа часовник од 80.000 евра

Гневот на Французите ја надмина точката на вриење, демонстрантите стануваат се поагресивни. Во протестите е запалено и градското собрание на Бордо. Повеќе од еден милион...

Колумни 26.10.22 | 22:56

Еден час подолго на власт

Петар Поп Арсов Приказната за летното сметање на времето започнува некаде во САД за време на Првата светска војна кога било воведено во обид да се намали потрошувачката...

Калеидоскоп 09.08.22 | 14:50

Го купил Евреин од Европа: Часовникот на Хитлер продаден на аукција во САД за 1,1 милион долари

Часовникот на поранешниот нацистички лидер, Адолф Хитлер, е продаден на аукција во американската сојузна држава Мериленд за 1,1 милион долари. Аукциската куќа „Alexander...

Свет 27.07.22 | 09:02

Крадец со пиштол му го земал часовникот на турист во Неапол, по неколку минути го вратил зашто не бил оригинал

Двајца Швајцарци до крајот на животот ќе ја паметат посетата на Неапол. Додека тие седеле на еден од главните централни плоштади во Неапол, им пришол млад човек, извадил...

Естрада 28.06.22 | 11:51

Скапоцениот часовник ги засени дури и разголените гради: Ана Кораќ ги покажа своите атрибути

Српската старлета Ана Кориќ обожава да ја предизвикува фантазијата со провокативни фотографии на социјалните мрежи, а со нова објава ги остави своите фанови без зборови. Ана...

Свет 12.04.22 | 16:47

Чини 10.000 долари: Oд почетокот на војната Путин не го извади овој часовник од раката

Путин има завидна колекција на часовници. Од почетокот на војната, рускиот претседател постојано се појавува со истиот часовник на раката.Тоа е Grande Date Aqua Lung изработен...

Калеидоскоп 01.04.22 | 09:47

Што значи кога бројот на часови и минути се совпаѓаат?

Што значи кога стрелките се поклопуваат – двојните броеви на часовникот имаат посебно значење, кога ќе ги видите, обрнете внимание! Што значи кога гледате во часовникот...

Свет 23.02.22 | 14:19

Измама: Путин закажал состанок во 17 часот, часовниците на неговите министри покажуваат 11 и 45

Американскиот новинар Форест Роџерс преку фотографија на која се гледаат двајца министри забележа интересен детал. Поточно, забележал „измама“ преку часовниците...

Калеидоскоп 10.02.22 | 10:40

Проверете да не имате некој по дома: Часовниците од времето на Советскиот сојуз вредат вистинско богатство

Во светот на колекционерите постои вистинска побарувачка за часовници од времето на Советскиот сојуз. Достигнуваат цена од неколку илјади долари на Ebay . Меѓу десетиците...

Балкан 07.02.22 | 12:00

Украдениот часовник на Тито пронајден во Хонг Конг

Златен часовник кој му припаѓал на Јосип Броз Тито, а бил украден пред повеќе од 10 години од Музејот на Југославија е пронајден во Хонх Конг при обид да се продаде на...