Ознака: летно сметање на времето
Сервиси 30.03.24 | 08:35

Почнува летното сметање на времето

Летното сметање на времето почнува од 02:00 часот по полноќ, кога стрелките на часовникот ќе се поместат еден час понапред и времето ќе се смета како 03:00 часот. Летното...

Сервиси 19.03.24 | 10:12

Подгответе се за поместување на стрелките на часовникот

Менувањето на часовникот во Македонија  се случува двапати годишно – последниот викенд во март се префрламе на летно сметање на времето, додека последниот викенд...

Живот 29.02.24 | 15:47

Ќе спиеме повеќе: Еве кога се поместуваат стрелките на часовникот

Менувањето на часовникот се случува двапати годишно – последниот викенд во март се префрламе на летно сметање на времето, додека последниот викенд во октомври започнува...

Сервиси 07.02.24 | 18:59

Поместување на стрелките на часовникот на 31 март

Летното сметање започнува рано изутрина на 31 март во недела. И тоа во 02 часот, така што со поместување за еден час нанапред, времето во 02 часот се смета како 03 часот. Секоја...

Калеидоскоп 25.03.23 | 17:02

Почнува летното сметање на времето

Во два часот по полноќ со поместување на стрелките за еден час нанапред почнува летното сметање на времето. Тоа значи дека времето во 02 часот ќе се смета како 03 часот. Одлуката...

Економија 25.03.23 | 09:37

За летното и зимското сметање на времето треба да се следат ЕУ директивите: Институциите и бизнисот на иста линија

Викендов почнува летното сметање на времето. Стрелките на часовникот ноќеска во два часот по полноќ ќе се поместат еден час нанапред, па наместо два, ќе биде три часот. Во...

Сервиси 25.03.23 | 08:48

Вечерва не заборавајте да ги поместите стрелките на часовникот: Почнува летното сметање на времето

Во два часот по полноќ, со поместување на стрелките за еден час нанапред, почнува летното сметање на времето. Тоа значи дека времето во 02 часот ќе се смета како 03 часот. Одлуката...

Сервиси 21.03.23 | 18:50

Летното сметање на времето почнува на 26 март

Летното сметање на времето годинава ќе почне на 26 март во 02 часот со поместување за еден час нанапред, односно времето во 02 часот се смета како за 03 часот. Според одлуката...

Македонија 10.10.22 | 14:30

Oстанувањето на летно сметање на времето ќе смени само два до три проценти од состојбата, вели Мицкоски

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски смета дека вчерашниот владин предлог за продолжување на летното сметање на времето, ќе смени повеќе од два до три проценти...

Економија 10.10.22 | 12:49

До крајот на неделата треба да бидат готови анализите за можноста да остане летното сметање на времето

До крајот на неделата би требало да бидат готови анализите што ги прави Министерството за економија за можноста да остане летното сметање на времето со цел поголеми...

Економија 09.10.22 | 22:03

Се разгледува можноста за продолжување на летното сметање на времето во Македонија

Министерството за економија доби задолжение од Владата да ги разгледа можностите околу евентуално продолжување на примената на летното сметање на времето, со цел дополнителни...

Калеидоскоп 26.03.22 | 20:26

Вечерва во 2 часот почнува летното сметање на времето

Во 2 часот меѓу 26-ти и 27-ми март почнува летното сметање на времето. Стрелките на часовникот треба да се поместат за еден час нанапред, односно времето во 2 часот, ќе се...

Здравје 26.03.22 | 09:42

Како летното сметање на времето влијае врз нашето здравје – главоболки, несоница, дневна поспаност…

Со поместување на стрелките од часовникот влијаеме на биоритамот, а поради летното сметање на времето губиме еден час сон. Експертското истражување потврди дека движењето...

Сервиси 26.03.22 | 08:35

Ноќеска почнува летното сметање на времето – Стрелките од 2 ги поместуваме на 3 часот

Од ноќеска почнува летното сметање на времето, кога стрелките на часовникот ќе се поместат за еден час напред што значи дека наместо два ќе биде три часот. Летното сметање...

Сервиси 25.03.22 | 09:42

Викендов почнува летното сметање на времето

Од недела почнува летното сметање на времето. Ноќта меѓу сабота и недела стрелките на часовникот ќе се поместат за еден час напред што значи дека наместо два ќе биде...

Калеидоскоп 19.03.22 | 18:02

Ги поместуваме стрелките на часовникот – денот станува подолг со летното сметање на времето

Летното сметање на времето ќе почне идната недела во недела, на 27 март во 2 часот наутро, со тоа што часовникот ќе се помести еден час напред на 3 часот. Летното сметање...