Едно најново истражување покажа дека конзумирање на варијантата на витамин Б3, никотинамид од 500 мг. двапати дневно ја намалува можноста за појава на рак на кожа за 23 отсто. Ова истражување докажа дека овој витамин е всушност најважен за зачувување на здравјето на кожата и помага во спречувањето на можноста за појава на рак.

Никотинамид или ниацинамид е варијанта на витаминот Б3. Се наоѓа во месото, рибата, оревите, житарките и печурките.

Ако не добивате доволно витамин Б3, може да заболите од пелагра. Пелаграта влијае на органите кои како што се мозокот, кожата и цревата, манифестирајќи она што медицинските стручни лица понекогаш го нарекуваат 4 Д – дерматитис, дијареа, деменција и смрт.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.