Ознака: рак
Здравје 23.09.20 | 12:21

Малата Бојана го победи ракот и заѕвони на ѕвончето во Детската клиника во Скопје

Од Здружението за поддршка на децата болни од рак, САНО, со видео снимено на Детската клиника во Скопје информираат за малата и храбра Бојана, која успеа да ја добие битката...

Филм 29.08.20 | 10:55

Почина ѕвездата на „Црниот пантер“, Чедвик Босман

Американскиот актер, Чедвик Босман, кој се прослави со улогата во „Црниот пантер“, почина од рак на 43-годишна возраст. Тој пичинал во својот дом, во присуство на неговото...

Астро 23.08.20 | 19:38

Важат за големи плачковци: Овие три типа на мажи најмногу патат по раскинување на врската

Иако важи правилото дека мажите брзо ја преболуваат врската и веднаш скокаат по нов „плен“ сепак не се сите такви.Овие три хороскопски знаци кај мажите важат за големи...

Здравје 09.08.20 | 09:35

Кај нас, но и во светот најмногу се умира од рак и од срцеви заболувања

Болестите на циркулаторниот систем и ракот заедно се причина за повеќе од половина од смртните случаи во ЕУ и се движи од 52 проценти во Франција до 82 отсто во Бугарија....

Здравје 12.06.20 | 12:21

СЗО: Конзумирањето на колбаси, шунка и други видови преработено месо може да доведе до развој на рак на дебелото црево

Конзумирањето на колбаси, шунка и други видови преработено месо може да доведе до развој на рак на дебелото црево, а сличен ризик постои и кај јадење на црвено месо, предупреди...

Здравје 01.03.20 | 13:34

Најголем пронајдок досега : Генетски се обработуваат леукоцити за да ги претворат во убијци на клетките на ракот

Американските научници од универзитетот во Пенсилванија соопштија дека успешно генетски измениле леукоцити земени од пациенти кои боледуваат од рак, и потоа се по-успешни...

Здравје 20.02.20 | 20:51

Докторот Бергам открива како се хранат онколозите за да се заштитат од рак

Германскиот доктор Антони Бергам, кој работи во клиничкиот центар во Хамбург, советува што почесто да јадете храна богата со влакна. Никогаш немојте да јадете црвено...

Свет 07.02.20 | 22:26

Татко на спиење го убил 13-годишниот син, се плашел дека жена му нема да може да го воспита

Татко, кој боледувал од тумор на мозокот во терминална фаза, го избодел својот 13-годишен син затоа што се плашел дека неговата сопруга нема да може да го воспитува сама...

Калеидоскоп 04.02.20 | 20:45

Актерката со потресно признание: Ми се врати ракот, во 4-ти стадиум е“

Актерката Шенон Доерти (48) призна дека ракот на дојка,кој ѝ бил дијагностициран уште во 2015-та година, повторно ѝ се вратил. Прашање е кој ден ќе излезе во јавноста, но ќе...

Технологија 04.02.20 | 00:01

Со нано роботи ќе ги убиваат келиите: Руските научници на чекор до лек против ракот

Научниците на Универзитетот во Санкт Петерзбург развија нов концепт за борба против онколошките заболувања. Тие направија ноноробот од ДНК фрагменти кои не само што...

Здравје 21.01.20 | 12:39

Лекот за ракот е во човековото тело

Тим научници од Универзитетот во Кардиф во Велс, открија начин за уништување на ракот на простата, гради, бели дробови и на други органи. Откритието е објавено во списанието...

Свет 17.12.19 | 14:27

Фирма која прави лекови против рак, подмитувала доктори

Германската полиција во Хамбург денеска во соработка со државното обвинителство влезе во фармацевтската фирма „Цитосервис“ како и во повеќе ординации на лекари,...

Здравје 06.11.19 | 13:05

Со чаеви лекувал жена која имала рак, ѝ зел 22 илјади евра, а таа починала

Со месеци се чека почеток на судењето на 61-годишниот Фрањо Келеминовиќ, хрватски надрилекар, бидејќи словенечкиот суд има проблеми со добивање документи од Украина....

Кујнски тефтер 08.10.19 | 11:20

Во 1984 година оваа храна била здрава, денеска се смета за отров

Производите кои некогаш се сметале за здрави, денеска за некого се забранети. Нутриционистите овие производи ги сместуваат во категоријата опасни, па дури и канцерогени....

Здравје 29.09.19 | 08:50

Борба за машкото здравје: Доктори и професори на мотори ќе дефилираат низ Скопје

Урбани моторџии облечени во елегантна облека и уникатни мотори денеска четврти пат ќе дефилираат низ Скопје, обидувајќи се да ја издигнат свеста за машкото здравје...

Здравје 27.09.19 | 14:07

Кој канцер е поопасен – овој во телово или оној во системот со кој се соочувам?

Писмо од Јана >> КОЈ Е ПООПАСЕН КАНЦЕР? ОВОЈ КОЈ ГО ИМАМ ВО ТЕЛОТО ИЛИ КАНЦЕРОТ ВО СИСТЕМОТ СО КОЈ СЕ СООЧУВАМ? Ова прашање ми се наметнало многупати изминатиов период,...

Калеидоскоп 18.09.19 | 20:09

Татко ѝ и маж ѝ починаа од рак: Тајчи долго време боледувала од депресија, но тоа не е се!

Татјана Камерон Тајчи открила непријатни детали од приватниот живот, кој ќе потресе многумина. Пејачката призна дека во младоста била сексуално злоставувана. Како...

Здравје 03.09.19 | 18:26

Ракот ги надмина срцевите заболувања како основна причина за смртност во богатите држави

Ракот стана основна причина за смртнос кај богатите нации, надминувајќи ги срцевите заболувања, покажуваат резултатите од две штотуку објавени глобални проучувања,...

Здравје 01.09.19 | 19:38

Се буди со молитва „Господе, денеска помалку да боли“, а ФЗО и Управниот суд никако не ѝ помагаат да ја победи болеста

Триесет и тригодишната охриѓанка Јана Арсовска боледува од адултен неуробластом, опасен малиген тумор, од кој заболува само еден во десет милиони. Се работи за агресивен...

Фудбал 29.08.19 | 23:13

Луис Енрике објави дека ќерка му починала од рак

Поранешниот селектор на Шпанија и тренер на Барселона Луис Енрике ја објави тажната вест дека неговата деветгодишна ќерка починала од рак. Енрике во јуни ненадејно...