Ознака: мед
Здравје 22.08.22 | 09:52

Ги подобрува имунолошкиот систем и крвотокот, делува против стрес: По една лажичка мед на ден за подобро здравје

Здравствените придобивки од медот се општопознати, па како што сѐ повеќе луѓе го исфрлаат белиот шеќер од исхраната, бараноста на медот сѐ повеќе расте. Нутриционистите...

Здравје 12.08.22 | 19:28

Како да ги стопите мастите со рен, мед и лимон?

Здрава и помалку пикантна, смесата приготвена од рен, мед и лимон го забрзува метаболизмот, поттикнувајќи го ослободувањето од мастите и вишокот на вода од организмот....

Мода и убавина 13.07.22 | 23:26

Здрава напивка која ќе го стопи вишокот килограми

Најбрзиот начин на слабеење не е секогаш најздрав, а ние ви откриваме токму таков, кој е и брз и здрав! Пробајте мешавина од топла вода, мед и цимет, а тоа што ќе го направи...

Здравје 26.03.22 | 10:00

Земајте лук и мед на празен стомак – телото ќе ви биде благодарно

Сите знаеме дека најздравите намирници на светот се лукот и медот – ако го започнете денот со оваа мешавина, телото ќе ви биде благодарно Да утврдиме што имаме научено...

Кујнски тефтер 24.03.22 | 12:57

Пазарот „врие” од фалсификати кои содржат сирупи, на пчеларите им останува да ја вратат довербата кај потрошувачите

Пазарот „врие” од фалсификати кои содржат сирупи. На пчеларите им останува да ја вратат довербата кај потрошувачите, а тоа може да го сторат само преку правилна едукација...

Црна хроника 20.03.22 | 18:57

Косовската полиција заплени два тона мед од Македонија, возачот на комбето во бегство

Косовската полиција објави дека денеска околу пладне, во село во близина на косовско-македонската граница, запленила 2.000 килограми мед, кој со комбе бил илегално внесен...

Економија 23.09.21 | 14:18

Пчелите и медот треба да бидат заштитени со закон, граѓаните да научат како се препознава вистински мед

Медот во земјава повеќе се консумира како лек, а не како храна. Трошиме помалку од еден килограм по глава на жител, за разлика од Словенија која троши девет или Јапонија...

Економија Скопје 23.09.21 | 09:03

Денови на македонскиот мед во Скопје

На улица „Македонија“ во центарот на Скопје денеска ќе се одржи традиционалната манифестација Денови на македонскиот мед. Манифестацијата се одржува 17. година по...

Кујнски тефтер 28.06.21 | 10:46

„Храна на боговите“: Медот е полн е со антиоксиданти, ги намалува холестеролот и опасноста од срцеви заболувања

Во антиката, медот се сметал за храна на боговите. Поради своите лековити својства, се користел за спречување разни болести, а пак, Египќаните го користеле и во козметиката. Поради...

Кујнски тефтер 19.12.20 | 22:54

Mоќен рецепт: Комбинацијата од овие три состојки е одличен имуностимулатор!

Дишните патишта особено се на удар во есенскиот и зимскиот период, но нутриционистите откриле одличен рецепт за домашна мешавина, која може да ви помогне да ги ублажите...

Скопје 24.09.20 | 13:56

Атиџе се онесвести на фестивалот „Денови на македонскиот мед 2020″

Атиџе Муратова, главната протагонистка на македонскиот докумантарен филм „Медена земја“ што беше номиниран за два Oскара, денеска се онесвести за време на отворањето...

Скопје 24.09.20 | 08:30

Почнуваат „Деновите на македонскиот мед 2020“

На улица „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде организрано свечено отворање на манифестацијата „Денови на македонскиот мед 2020“. Оваа година ќе се одржи 16. по ред...

Здравје 14.09.20 | 15:51

Злато за медот на Нојкови од неготинско Дисан

Златен медал освоил медот на семејството Нојкови од неготинското село Долни Дисан на меѓународен саем во босанскиот град Тузла. Дисанското злато се препознава. Само...

Вести Калеидоскоп 17.08.20 | 00:00

Чиленка доби тужба од Мел Гибсон поради недозволена употреба на негова слика на нејзиниот мед

Чилеанката Јоана Агурто верувала дека смислила совршен маркетинг за нејзиниот мед, што го нарекла по една од најголемите холивудски sвезди – Мел Гибсон. Чилеанката...

Здравје 06.04.20 | 08:39

Штитат од многу болести: Во Русија најмногу се купува ѓумбир, лук, лимон и мед

Со ширењето на коронавирусот во Русија, во таа земја повеќекратно се зголеми продажбата на ѓумбир, лук, лимон и мед поради верувањето дека тие производи имаа благотворно...

Здравје 24.03.20 | 11:37

Хуманитарна акција во Берово – ,,Донирај мед за имунитет”

Во Берово во тек е хуманата акција ,,Донирај мед за имунитет”. Иницијаторот за покренување на акцијата е беровското семејство Дочински, а истата како што информираше...

Култура 06.03.20 | 13:20

Авторите на „Медена земја“ добија плакета од Владата

Техничкиот премиер Оливер Спасовски денеска се сретна со авторите на филмот „Медена земја“, Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, продуцентот и монтажер Атанас Георгиев...

Калеидоскоп 05.03.20 | 14:20

Лиза е втората заловена рисица во Национаниот парк Маврово

На 24 февруари 2020 година рисаџиите од Македонското еколошко друштво (МЕД), заедно со претставници од Националниот парк „Маврово“, успешно заловија уште една единка...

Калеидоскоп 19.02.20 | 15:02

Заловена рисица кај Стража

Македонското еколошко друштво (МЕД) соопшти дека е заловена рисица близу Стража. Ова е втора рисица, по Маја и ќе го носи името Нарциса. Имаме нов рис! На 12 февруари тимот...

Економија 03.02.20 | 13:29

Агенција за храна: На македонскиот пазар не се продава мед со потекло од Кина

Агенцијата за храна и ветеринарство најостро ги демантира наводите на претседателот на Пчеларски сојуз на Македонија, Менде Трајковски, кој во изјава за медиумите...