„Мислам дека не беше коректно да се забрани Доналд Трамп. Мислам дека тоа беше грешка бидејќи отуѓи голем дел од земјата и на крајот не резултираше со тоа што Доналд Трамп нема глас“, рече Маск, кој зборуваше виртуелно на конференцијата за автомобили на Фајненшл Тајмс.

Маск ја нарече забраната „морално лоша одлука“, велејќи дека постојаните забрани ја поткопуваат довербата во Твитер.

„Ако има погрешни и лоши твитови, тие треба или да се избришат или да се направат невидливи, а суспензијата – привремена суспензија – е соодветна, но не и трајна забрана“, рече Маск.

Тој рече дека забраната на Трамп на крајот ќе го засили гласот на поранешниот претседател меѓу десницата. Трамп рече дека не планира да се врати на Твитер и дека е фокусиран на неговиот потфат на социјалните медиуми наречен Truth Social.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.