Ознака: Доналд Трамп
Свет 30.07.21 | 22:09

Трамп барал од министерот за правда да објави дека „изборите се корумпирани“

Поранешниот заменик на државниот обвинител на САД предал докази до Конгресот кои наводно покажуваат дека поранешниот претседател Доналд Трамп влијаел врз првите лица...

Свет 16.07.21 | 14:25

Гардијан: Путин им наредил на руските разузнавачки служби да овозможат победа на Трамп на изборите во 2016 година

Документи од Кремљ, до кои дошле новинарите од британскиот весник Гардијан, откриваат дека рускиот претседател Владимир Путин лично наредил тајни специјални служби...

Свет 15.07.21 | 22:04

Трамп ги нареше смешни тцврдењата дека планирал државен удар доколку победи Бајден: Никогаш никому не сум се заканил

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп ги отфрли тврдењата дека планирал државен удар во САД доколку Џо Бајден победи на претседателските избори во 2020 година. И...

Свет 08.07.21 | 08:57

Трамп ги тужи Твитер, Фејсбук и Гугл

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп објави дека поднел тужба против Твитер, Фејсбук и Гугл и нивните директор бидејќи ги цензурираат објавите на конзервативното...

Свет 07.07.21 | 22:39

Трамп ќе ги тужи Твитер, Фејсбук и Гугл

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп поднесе тужби против Твитер, Фејсбук и Алфабет Гугл, и нивните директори, наведувајќи дека ги замолчуваат конзервативните...

Свет 01.07.21 | 11:22

Њујорк покрена обвинение против финансискиот директор на компанијата на Трамп

Во Њујорк се покренати обвиненија против компанијата на поранешниот американски претседател Доналд Трамп и нејзиниот финансиски директор, Ален Вајселберг. Извор близок...

Свет 27.06.21 | 08:13

Трамп: Ќе го вратиме Претставничкиот дом, ќе го вратиме Сенатот и ќе ја вратиме Америка и тоа наскоро

На првиот митинг синоќа откако ја напушти Белата куќа, Доналд Трамп ја критикуваше имиграциската политика на администрацијата на претседателот Џо Бајден и ги повика...

Свет 26.06.21 | 18:27

Трамп се враќа на политичката сцена – денеска ќе одржи митинг во Охајо

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп денеска ќе одржи митинг во Охајо, што ќе биде неговиот прв собир по напуштањето на Белата куќа. Тоа ќе биде и прв митинг...

Свет 19.06.21 | 11:37

Трамп за Бајден кој користи ливчиња за потсетување: Не е чудно што нашата земја оди по ѓаволите!

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп се огласи по повод снимката на која се гледа како неговиот наследник Џо Бајден користи ливчиња за потсетување за време...

Свет 05.06.21 | 10:29

Трамп: Се покажа дека моите ставови за вирусот се точни

Поранешниот американски претседател, Доналд Трамп, бара Кина да плати десет милијарди долари поради нејзината улога во пандемијата на коронавирусот. Тој го повика...

Свет 05.06.21 | 07:59

Трамп е суспендиран од Фејсбук на две години

Фејсбук објави дека профилот на поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, на оваа социјална мрежа ќе биде суспендиран најмалку две години, за првпат ставајќи рок...

Свет 19.05.21 | 09:08

Обвинител во Њујорк ја преиначи истрагата против Трамп од граѓанска во кривична

Канцеларијата на јавниот обвинител во Њујорк соопшти дека истрагата за компанијата за недвижнини на Доналд Трамп „веќе не е чисто граѓанска“ туку се испитува „во...

Останати спортови 16.05.21 | 13:33

Ги препознавате ли: Оваа тенисерка имаше афера со младиот Доналд Трамп

Габриела Сабатини е една од најуспешните светски тенисерки.Таа е од Аргентина и покрај тоа што беше успешна во тенисот важи за една од најубавите жени. Денеска има 51...

Калеидоскоп 13.05.21 | 19:30

Ќерката на Трамп и поранешната снаа имале интимни врски со тајни агенти

Во последните неколку години во Белата куќа се шпекулирало дека ќерката на Трамп, Тифани и снаата Ванеса, имале интимна врска со своите членови на обезбедување. Имено,...

Свет 12.05.21 | 10:14

Се јави Трамп: Го обвини Бајден за војната меѓу Израел и Палестина

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп го обвини сегашниот шеф на државата Џо Бајден дека е виновен за ескалација на насилството меѓу Израел и Хамас. „Под...

Свет 05.05.21 | 20:42

Трамп не може да се врати на социјалните мрежи: Постапките на Фејсбук, Твитер и Гугл се тотален срам

Она што го направија Фејсбук, Твитер и Гугл е тотален срам и срам за нашата земја, рече Трамп обвинувајќи ги овие компании за кршење на неговите права за слобода на говорот. Овие...

Свет 05.05.21 | 07:56

„Директно од масата на Трамп“: Поранешниот претседател почна со своја интернет платформа

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп отвори својата интернет платформа каде ќе може да поставува пораки кои другите ќе можат да ги споделуваат на Твитер...

Свет 03.05.21 | 19:39

На 5 мај Фејсбук одлучува: Ќе се врати ли Трамп на социјалните мрежи?

Надзорниот одбор на Фејсбук на Твитер објави дека ќе ја објави конечната одлука на 5 мај за суспендирањето на профилите на поранешниот американски претседател Доналд...

Свет 01.05.21 | 10:23

Доналд Трамп ќе се кандидира за претседател во 2024 година

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп нагласи дека ќе се кандидира за претседател на САД во 2024 година, пишува Индепендент. Според весникот, изјавата на поранешниот...

Свет 17.04.21 | 22:10

Заминувањето од Белата Куќа го препороди: Tрамп е пресреќен, изгуби седум килограми и постојано игра голф

Се чини дека заминувањето од претседателската функција го препороди Доналд Трамп. Тој дождливиот Вашингтон го замени со Флорида. Таму постојано е на сонце и игра голф...