Ознака: Доналд Трамп
Свет 02.03.21 | 08:45

Трамп и Меланија Трамп се вакцинирале додека уште биле во Белата куќа

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп и неговата сопруга Меланија се вакцинирале против коронавирус во јануари, додека сè уште биле во Белата куќа, објави...

Свет 01.03.21 | 09:19

Трамп пак ќе се кандидира за претседател на САД

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп во вчерашниот говор на конференцијата за Конзервативна политичка акција (КПАК) навести кандидатура за Белата куќа...

Свет 01.03.21 | 07:43

Не се предава: Трамп сака да се врати во политиката како претседател

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп во вчерашниот говор на конференцијата за Конзервативна политичка акција (КПАК) навести кандидатура за Белата куќа...

Свет 25.02.21 | 23:15

Oбвинителите во Њујорк ги добија даночните документи на Трамп

Њујоршкото обвинителство по долготрајна правна борба ги доби даночните документи на поранешниот американски претседател, Доналд Трамп. Барањето за документите, испратени...

Свет 17.02.21 | 08:08

Конгресмен поднесе приватна тужба против Трамп и Џулијани за нередите во Капитол

Kонгресменот од демократската партија од Мисисипи, Бени Томпсон, поднесе тужба против поранешниот претседател Доналд Трамп и неговиот адвокат Руди Џулијани, обвинувајќи...

Свет 14.02.21 | 08:51

Сенатот во САД го ослободи Трамп од обвинувања за поттикнување бунт

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп денеска беше ослободен од американскиот Сенат од обвинение за поттикнување бунт на Капитол хил на 6 јануари – 57 сенатори...

Естрада 12.02.21 | 08:42

Сексот со Трамп ми беа најлошите 90 секунди во животот: Порно-ѕвездата за аферата со поранешниот претседател

Американската порно-ѕвезда, Сторми Даниелс, која тврди дека во 2006 година имала афера со поранешниот американски претседател Доналд Трамп, ја возбуди јавноста со изјава...

Свет 12.02.21 | 08:41

Демократите прибираат докази дека Трамп го организирал упадот во Конгресот

Демократите во Претставничкиот дом завршија со дводневното изнесување на докази во судскиот процес за импичмент на поранешниот американски претседател Доналд Трамп,...

Свет 11.02.21 | 08:09

Правилата биле исти за сите: Tвитер му порача на Трамп дека никогаш нема да има профил

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп никогаш повеќе не може да има Твитер налог, изјави финансискиот директор на социјалната мрежа Нед Сегал. – Вака нашите...

Свет 10.02.21 | 07:56

Импичментот на Трамп е уставен, но дали ќе помине?

Американските сенатори со 56 гласови „за“ одлучија во Горниот дом од Конгресот да се одржи судење за отповикување на поранешниот претседател Доналд Трамп по обвинувањата...

Свет 09.02.21 | 20:07

Почна процесот за импичмент на Трамп: Прв во историјата против поранешен претседател на САД

Почна вториот процес за импичмент против поранешниот американски претседател Доналд Трамп што е прв таков процес во историјата на САД против поранешен претседател. Процесот...

Свет 09.02.21 | 09:03

Mала е веројатноста за импичмент на Трамп откако ја напушти функцијата

Во американскиот Сенат денеска почнува судскиот процес за отповикување на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, постапка што ја  отвори Претставничкиот...

Свет 09.02.21 | 08:38

Почнува второто судење на Трамп во Сенатот

Една година по првото отповикување, поранешниот американски претседател Доналд Трамп денеска ќе го започне второто судење пред Сенатот, чии членови мора да одлучат...

Свет 08.02.21 | 18:52

Адвокатите на Трамп ја поднесоа првата одбрана за импичмент во Сенатот

Во пресрет на судењето за импичментот на Доналд Трамп, неговите адвокати ги отфрлија обвиненијата против него како „политички театар“, со образложение дека тој не...

Свет 01.02.21 | 15:08

Бајден драстично ќе ја ревидира надворешната политика на Трамп

Американскиот претседател Џо Бајден денеска ќе одржи говор во Стејт департментот за да ја изложи претстојната надворешна политика. Главните предизвици за новата администрација...

Свет 01.02.21 | 11:22

Ангажирани двајца нови адвокати за процесот на отповикување во Сенатот: Трамп го засилува правниот тим

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп ангажираше двајца нови адвокати во својот правен тим што ќе ја застапува неговата одбрана во процесот за отповикување...

Свет 31.01.21 | 17:00

Адвокатите го напуштаат Трамп на една недела пред процесот за негов импичмент

Петмина адвокати од тимот на поранешниот американски претседател Доналд Трамп се повлекоа на нешто повеќе од една недела пред почетокот на неговиот случај во Сенатот. Извори,...

Свет 31.01.21 | 08:45

Шаманот од Капитол сака да сведочи против Трамп поради предавство

Џејкоб Ченсли од Аризона, кој учествуваше на демонстрациите одржани на 6 јануари во Вашингтон, истакна дека Доналд Трамп го „предал“ затоа што не го помилувал. Ченсли...

Свет 27.01.21 | 13:33

Републиканците во Сенатот нема да гласаат за отповикување на Трамп

45 републикански сенатори се изјаснија за прекин на постапката за отповикување на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, што 55 сенатори го одбија. Но, тоа...

Свет 27.01.21 | 08:47

Јутјуб ја замрзна сметката на Трамп на неодредено време

Компанијата Јутјуб го продолжи замрзнувањето на сметката на поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, на неодредено време. За првпат, сметката на Трамп беше замрзната...