Ознака: Твитер
Свет 14.01.21 | 11:52

Првиот човек на Твитер признава: Блокирањето на Трамп беше опасен преседан, но правилна одлука

Директорот на американската компанија „Твитер“, Џек Дорси изјави дека блокирањето на профилот на претседателот на САД, Доналд Трамп на социјалните мрежи било правилната...

Свет 13.01.21 | 12:05

Навални: Блокирањето на Твитер профилот на Трамп е неприфатлива цензура

Рускиот опозициски лидер и дисенд, Алексеј Навални, ја критикуваше одлуката на Твитер да го блокира профилот на досегашниот американски претседател, Доналд Трамп. Во...

Свет 10.01.21 | 18:14

Падна вредноста на акциите на Твитер по укинувањето на профилот на Трамп

Вредноста на акциите на Твитер падна за скоро четири проценти откако социјалната мрежа трајно го укина профилот на американскиот претседател во заминување, Доналд...

Свет 09.01.21 | 22:01

Трамп Јуниор за забраната на Твитер: Се смеат и Мао, Ленин и Сталин

Доналд Трамп Јуниор, син на актуелниот претседател на САД, Доналд Трамп, откако Твитер му го блокираше профилот на татко му изјави дека светот се смее на Америка и дека...

Свет 09.01.21 | 10:11

Пад на акциите на „Твитер“ откако го блокираа Трамп

Вредноста на акциите на Твитер падна за повеќе од два проценти на Њујоршката берза веднаш по одлуката за трајно суспендирање на налогот на Доналд Трамп поради ризик...

Свет 09.01.21 | 08:14

„Твитер“ трајно го блокира Трамп

Социјалната мрежа Твитер синоќа соопшти дека итно и засекогаш го блокира Твитер налогот на претседателот на САД, Доналд Трамп. Компанијата смета дека актуелниот претседател...

Свет 07.01.21 | 18:42

За време на упадот во Конгресот на САД на Твитер имало 430 пораки во секунда

За време на упадот во американскиот Конгрес на приврзаници на американскиот претседател во заминување Доналд Трамп вчера, на Твитер имало 23,46 милиони пораки, односно...

Свет 06.01.21 | 23:49

Твитер оневозможи коментари, лајкувања и реобјавувања на твитoви на Трамп

Приврзаниците на претседателот Доналд Трамп денеска го пробија полицискиот кордон и влегоа во зградата на Конгресот. Потоа насобраната толпа проби неколку редови...

Здравје 16.12.20 | 22:44

Твитер ќе го брише секој коментар против вакцините

Компанијата Твитер денеска соопшти дека ќе побара од своите корисници самите да ги отстранат твитовите во кои наведуваат лажни или погрешни тврдења за вакцинација...

Свет 09.11.20 | 11:07

Трамп го губи статусот: По 20 јануари Твитер ќе може да ги цензурира и брише неговите твитови

На 20 јануари кога Џо Бајден официјално ќе ја преземе функцијата претседател на САД, досегашниот американски претседател, Доналд Трамп, ќе го изгуби својот „посебен...

Свет 12.10.20 | 08:48

„Твитер“ му цензурираше објава на Трамп поради потенцијално ширење на погрешни информации

Твитот на американскиот претседател, Доналд Трамп, во кој тој тврди дека станал имун на Ковид-19 доби цензура од комапнијата. „Твитер“ стави предупредување на твитот...

Свет 01.10.20 | 10:36

Твитер го суспендира профилот на унгарската Влада

Од унгарската Влада објавија дека без никакво појаснување Твитер им го суспендирал официјалниот профил на таа социјална мрежа. Се чини дека дојде овој нов доблесен...

Калеидоскоп 25.09.20 | 20:05

Кање Вест објави икона од Климент Охридски

Американскиот рапер и кандидат за претседател на САД, Кање Вест, на Твитер објави 40-тина икони од православни светци, вклучувајќи го и Климент Охридски. Без никакво објаснување,...

Калеидоскоп 16.09.20 | 23:46

„Маја го пиеше прашај ја“: Мисијата на Македонија во ЕУ на официјалниот Твитер профил дели совети за акутни напади

Официјалниот Твитер профил на Мисијата на Македонија во ЕУ се користи и за приватни разговори. Па така на социјалните мрежи беше објавен твитер разговор за лек за  акутни...

Свет 01.08.20 | 22:24

Малолетник, девојка од Флорида и Британец го хакнале Твитер на 15 јули

Американските власти подигнале во петокот обвинение за координирано хакирање на сметките на познатите личности на Twitter од 15-ти јули, за еден државјанин на Велика Британија...

Балкан 29.07.20 | 10:13

Турскиот Парламент го изгласа законот со кој се заострува контролата врз социјалните мрежи

Турскиот Парламент денеска го усови законот со кој се предвидува засилена контрола врз социјалните мрежи, што предизвикува загриженост во врска со слободата на изразување. Главните...

Свет 16.07.20 | 08:57

Упад во Твитер, хакнати профилите на Илон Маск, Џеф Безос, Бил Гејтс

Твитер вчера беше нападнат од хакери. Според светските медиуми, направен е упад во профилите на големи компании, како и на индивидуалци, милјардери. На долгата листа...

Твитови 04.07.20 | 20:43

Ганка Цветанова: СТОП за насилството врз жените! СТОП на предизборни хипокризии! СТОП на предизборни манипулации!

  СТОП за насилството врз жените! СТОП на предизборни хипокризии! СТОП на предизборни манипулации! https://t.co/23yBAMM0E6 pic.twitter.com/cv9NrPcSY2 — Ganka Cvetanova (@gankacv) July 4, 2020

Свет 29.06.20 | 08:33

Tрамп брише расистички пораки на Твитер

Американскиот претседател Доналд Трамп ја избриша од Твитер вчерашната видео снимка во која неговите приврзаници извикуваат расистички слоган. На видеото се гледа...

Технологија 17.06.20 | 22:00

Твитер воведува говорни твитови

Твитер воведува нова опција што ќе овозможи гласовни твитови, објави компанијата во блог-пост во средата. Новата функција ќе им овозможи на корисниците да снимаат 140...