Компанијата „Тесла“ побара од своите акционери уште еднаш да го одобрат рекордниот бонус на извршниот директор Илон Маск од 56 милијарди долари, поставена за 2018 година, а која судијата во Делавер ја одби во јануари.

Надоместокот не вклучува плата или паричен бонус, туку одредува награди врз основа на пазарната вредност на „Тесла“, која ќе порасне до 650 милијарди долари во следните 10 години. „Тесла“ сега се проценува на 500,36 милијарди долари, според ЛСЕГ.

Платата на Маск беше отфрлена од Кеталин Мекормик од Канцеларискиот суд во Делавер, која го нарече надоместокот одобрен од бордот на директори „непроценлива сума“ која не е фер за акционерите.

Пресудата од јануари, која може да се обжали, го укина најголемиот пакет на исплати во корпоративна Америка.

Ние не се согласуваме со она што го одлучи судот во Делавер и не мислиме дека она што го кажа судот во Делавер е начинот на кој треба или треба да функционира корпоративното право“, напиша претседателката на одборот, Робин Денхолм, во писмото вклучено во регулаторното поднесување.

Акциите на највредниот производител на автомобили во светот паднаа за речиси 1% веднаш по отворањето на пазарот.

Судијата Мекормик, исто така, ја надгледуваше тужбата на Твитер во јули 2022 година против претприемачот, кога се обиде да го раскине договорот од 44 милијарди долари за купување на платформата за социјални медиуми.

Надоместокот на Маск за 2023 година бил 0 долари, покажува поднесокот. Милијардерот не зема плата од компанијата и се компензира преку опции за акции.

Доколку е законски препорачливо, предлагаме оригиналниот пакет за 2018 година едноставно да се достави на повторно гласање од страна на акционерите“, посочуваат од „Тесла“.

Производителот на електрични автомобили, исто така, ги повика своите инвеститори во регулаторното поднесување да ја одобрат неговата одлука да го премести своето седиште од Делавер во Тексас.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.