Ознака: „Тесла“
Свет 27.06.21 | 11:39

Тесла повлекува околу 285.000 електрични автомобили од Кина

Тесла повлекува околу 285.000 електрични автомобили од Кина затоа што функцијата „cruise-control“што ја одржува поставената брзина може случајно да се активира и да предизвика...

Технологија 19.04.21 | 11:02

Две лица загинаа: На самоуправувачка „Тесла“ не може да и се верува

Две лица загинаа во американската сојузна држава Тексас, во сообраќајна несреќа во електромобил „Тесла“. Според надллежните во градот Хјустон, „при несреќата никој...

Калеидоскоп 28.01.21 | 09:03

Резултатите од работата на Tесла на Илон Маск му донесоа најмалку седум нови милијарди долари

Кварталниот извештај на компанијата „Тесла“ му донесе уште најмалку седум милијарди долари на главниот извршен директор на компанијата Илон Маск. Водечкиот производител...

Свет 23.09.20 | 12:43

Вредноста на Тесла падна за 50 милијарди долари

Инвеститорите ја намалија пазарната вредност на „Тесла“ за 50 милијарди долари откако извршниот директор на компанијата Елон Маск изјави дека е можно радикално намалување...

Технологија 09.09.20 | 23:29

Компанија од Мостар направи реплика на возилото на Тесла „Сајбертрак“

„Старк Солушн“ со седиште во Мостар, БиХ направи своја верзија на „Сајбертрак“ на производителот „Тесла“, сопственост на милијардерот Илон Маск, пренесува Н1. Половина...

Технологија 20.08.20 | 10:34

Новото „СУВ“ возило на Тесла ќе биде произведувано во Кина од 2021 година

Тесла планира да го започне производството на својот „Model Y“ во Кина до почетокот на 2021 година, објави Глобал Тајмс во четвртокот, повикувајќи се на официјален претставник...

Свет 16.07.20 | 23:00

Хакирани твитер профилите на милијардери, меѓу кои се Бил Гејтс и основачот на Тесла

Американскиот ФБИ спроведува федерална истрага за хакирање на  „Твитер“ профилот на неколку познати личности, соопштија двајца добро информирани извори, пренесува...

Калеидоскоп 25.12.19 | 13:03

Не ви треба факултетска диплома за да работите за Маск

Нема потреба кандидатите за работа во „Тесла“ да имаат факултетско образование, па дури ни диплома од средно училиште – одговори Илон Маск на прашањето кои клучни...