Ознака: Илон Маск
Свет Технологија 22.09.23 | 22:33

Компанијата за мозочни чипови на Илон Маск бара луѓе со парализа за да го тестира својот експериментален уред

Компанијата на Илон Маск за имплантација на чипови во мозок „Неуралинк“ (Neuralink) соопшти дека добила одобрение од независни комисии да почне со регрутација на пациенти...

Сцена 22.08.23 | 21:23

Поради грешката што ја призна и Илон Маск, исчезна најпознатото селфи, поттикнат од Елен Деџенерис

Поради грешката којашто ја призна и сопственикот на апликацијата Илон Маск, исчезна најпознатото селфи, поттикнат од Елен Деџенерис. Поради техничка грешка на платформата...

Свет 14.08.23 | 10:38

Цукерберг: Маск е несериозен околу нашата „тепачка“

Сопственикот на компанијата „Мета“, Марк Цукерберг оцени дека сопственикот на соперничката компанија „Х“ – Илон Маск, „не е сериозен во врска со нивниот меч во...

Свет 06.08.23 | 09:55

Ако шефот ви прави проблеми поради вашите објави, ние ќе ги покриеме правните трошоци, најави Маск

Сопственикот на платформата X Илон Маск планира да ги покрие правните трошоци на луѓето чии работодавци ги третирале неправедно поради објавите или лајковите на социјалната...

Свет 30.07.23 | 13:22

Њујорк Тајмс: Маск не и дозволил на Украина пристап до „Старлинк“ во близина на Крим

Американскиот милијардер, Илон Маск, одбил да и даде на Украина пристап до мрежата „Старлинк“ во близина на Крим, пишува „Њујорк Тајмс“. Според извори запознаени со...

Технологија 29.07.23 | 12:07

Илон Маск се пофали: Бројот на месечни корисници на платформата Х (Твитер) достигна нов максимум

Бројот на месечни корисници на платформата X, порано позната како Твитер, достигна нов максимум, изјави Илон Маск и сподели графикон што покажува дека сега има над 540...

Свет 17.07.23 | 21:30

Илон Маск со критика за одлуката на Белата куќа: Касетните бомби за Украина се лицемерие на САД

Извршниот директор на „Тесла“ и „Спејс Икс“ и сопственик на „Твитер“, бизнисменот Илон Маск, ја критикуваше одлуката на САД да ја снабдува Украина со касетна муниција. Маск...

Свет 17.07.23 | 15:22

Твитер изгуби половина од приходите од реклами откако го презеде Маск

Твитер изгуби речиси половина од приходите од реклами откако беше купен од Илон Маск за 44 милијарди долари минатиот октомври, откри неговиот сопственик. Тој рече дека...

Свет 03.07.23 | 23:00

Маск го ограничи бројот на твитови што корисниците можат да ги видат

Твитер воведува нови правила. Платформата има имплементирано привремено ограничување на бројот на твитови кои корисниците можат да ги читаат во еден ден, рече шефот...

Технологија 03.07.23 | 11:20

Твитер го ограничи бројот на твитови што луѓето можe да ги гледаат во еден ден

Сопственикот на „Твитер“, Илон Маск објави дека платформата привремено го ограничила бројот на твитови што корисниците можат да ги прочитаат во еден ден. Маск на Твитер...

Останати спортови 30.06.23 | 17:45

УФЦ легендата Жорж Сен Пјер ќе го тренера Илон Маск за борбата против Марк Закерберг

„Битката на милијардерите“, најавената пресметка во октагон кафезот помеѓу Илон Маск и Марк Закерберг доби поинаква димензија, откако Маск, газдата на „Тесла“ и „Твитер“,...

Калеидоскоп 22.06.23 | 10:11

Сестрата на Илон Маск се пожали: Мислат дека ме финансира, па ми наплаќаат дупло

Тоска Маск (48), најмладата сестра на Илон Маск (51), работи во кинематографија, а рекла дека луѓето често и ги наплаќаат услугите повеќе отколку што треба бидејќи претпоставуваат...

Калеидоскоп 19.06.23 | 15:12

Илон Маск до крајот на годината планира да почне со имплантација на мозочни чипови

Американскиот милијардер Илон Маск вели дека неговата компанија „Неуралинк“ ќе почне со имплантација на првиот мозочен чип до крајот на годината. Маск ова го рече...

Технологија 12.06.23 | 11:01

Илон Маск вработи 14-годишнен софтверски инженер

Компанијата на Илон Маск, „Спејс-Икс“ вработи 14-годишно момче како софтверски инженер. Тој ќе работи со тим којшто развива софтвер за „Старлинк“. Кајрен Квази (14) сега...

Свет 17.05.23 | 21:00

Маск за Сорос: Го мрази човештвото, ист е како Магнето

„Претпоставуваш дека тие (неговите) се добри намери. А не се. Тој сака да ја уништи самата структура на цивилизацијата. Сорос го мрази човештвото“. Вака му одговори Илон...

Технологија 11.05.23 | 11:01

Твитер станува како Фејсбук и Инстаграм: Илон Маск воведува голема промена на платформата

Сопственикот на Твитер Илон Маск најави дека платформата ќе воведе видео и аудиоповици, како и шифрирани пораки. На овој начин Твитер ги следи Фејсбук и Инстаграм коишто...

Калеидоскоп 11.05.23 | 10:51

Ракетата на Илон Маск приземјена на подолг период затоа што е премногу моќна за нејзино добро

Ракетата „Старшип“ на Илон Маск е премногу моќна за нејзино добро, процени американската Сојузна управа за воздухопловство и ја приземји на подолг период. Одлуката...

Технологија 30.04.23 | 20:46

Маск: Од следниот месец медиумите ќе можат да наплаќаат за читање текстови

Сопственикот на Твитер, Илон Маск, најави дека социјалната мрежа почнувајќи од следниот месец ќе воведе опција која на медиумите ќе им даде можност да наплаќаат за читање...

Калеидоскоп 27.04.23 | 12:00

Не платиле за услугата: Илон Маск им ја отстрани сината ознака на Твитер на Папата, Бијонсе, Трамп, Бил Гејтс и Ким Кардашијан

Неколку светски ѕвезди остана без стариот син знак на „Твитер“. Сопственикот на компанијата Илон Маск им ги тргна ознаките за автентичност на Папата Франциск, Бијонсе,...

Технологија 06.04.23 | 18:48

Твитер доби ново лого: Илон Маск ја замени сината птица со фотографија од популарното меме

Традиционалното лого на сината птица на Твитер е заменето со слика на кучето Шиба Ину, популарно меме од 2013 година, што е исто така криптовалутна шега заради која се...