Земјоделците утринава пристигнаа во Прага со 500 трактори и околу 4.000 други возила со цел да го блокираат центарот возејќи бавно, барајќи Чешка да се повлече од Зелениот договор на Европска Унија и сакаат да слушнат од Владата како ќе им помогне на земјоделците со високите цени на енергенсите.

Главните организации на чешките земјоделци – Аграрната комора, Здружението на приватни земјоделци и Земјоделскиот сојуз категорично се оградија од протестот кој беше најавен да трае два дена, но денеска на улиците на градот има помалку од очекуваното. Тие изјавија дека организаторите се поврзани со маргинални радикални антисистемски забави, а еден од организаторите е агротајкунот Зденјек Јандејшек.

Гневните земјоделци со неколку десетици трактори го блокираа влезот во зградата на Министерството за земјоделство, донесоа и полска кујна и ги поканија другите граѓани на гулаш, а министерот за земјоделство Марек Виборни, кој застана на кратко да разговара со демонстрантите, беше исвиркан и се скандираше „оставка“.

Чешката аграрна комора и мнозинството чешки земјоделци на 22 февруари ќе излезат заедно со земјоделците од Полска, Словачка, Унгарија, Литванија, Латвија, Романија, Бугарија, Словенија и Хрватска, за да го искажат својот револт против ЕУ и нејзиниот Зелен договор, како и против тоа што Брисел дозволува неконтролиран увоз на жито и други земјоделски производи од Украина. Тој протест треба да биде симболичен и да не го нарушува многу сообраќајот.

Градските власти на Прага ги повикаа граѓаните денеска да не доаѓаат во центарот на градот со автомобили и дека метрото е најсигурното превозно средство во овие два дена.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.