Ознака: земјоделци
Економија 23.09.23 | 14:27

Мицкоски: Шест години земјоделците се уништувани од Владата на СДСМ и ДУИ, но наскоро тоа ќе се смени

Земјоделците за оваа Влада се маргинална група и така е веќе шеста година по ред. Но, добрата вест е што набрзо од денеска оваа влада ќе биде во опозиција, рече лидерот...

Балкан 18.09.23 | 10:30

Земјоделците во Бугарија ќе блокираат патишта и гранични премини

Во Бугарија денеска почна националниот протест на земјоделскиот сектор. Во него ќе учествуваат близу 25 организации, а причина за тоа е одлуката за укинување на забраната...

Економија 05.08.23 | 12:59

Поради најавеното невреме, земјоделците навреме да преземат мерки за заштита

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски апелира до земјоделците навремено да преземат мерки за заштита на посевите, особено за пластениците. Според...

Македонија 05.08.23 | 10:05

Николовски: Поради најави за невреме, земјоделците навремено да преземат мерки за заштита

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски синоќа апелираше до земјоделците навремено да преземат мерки за заштита на посевите, особено...

Економија 30.07.23 | 14:02

МЗШВ: Комплетно го решаваме наводнувањето на Овчеполието

Земјоделската сезона се одвива интензивно, досега за 2023 година бележиме одлични приноси од сите стасани производи на полињата на територија на целата држава. Оваа сезона...

Македонија 07.06.23 | 12:05

И денес блокиран патот Градско – Прилеп, поради хаваријата Макарија уште е неупотреблив

И денеска е блокиран регионалниот пат Градско – Прилеп. Со протест се бара итна санација на оштетениот сифон Макарија на хидромелиоративниот систем „Тиквеш“. Блокадата...

Економија 07.05.23 | 17:29

Милошоски: Земјоделците се изложени на многу големи трошоци, тие не се рентабилни, а власта само го девалвира авторитетот и ефикасноста на институциите

Денес сме во посета на Радовиш и на десет села во радовишката околина. Прво луѓето во Радовиш се загрижени што државата и многу институции почнуваат повеќе да се разградуваат,...

Свет 05.05.23 | 22:51

Романски активисти протестираа во Брисел поради дискриминација на Романците во ЕУ

Пред седиштето на Европската комисија во Брисел, романски активисти одржаа протест, обвинувајќи го раководството на ЕУ за дискриминација на земјата. Организатор на...

Економија 19.04.23 | 15:06

Индивидуалните земјоделци се здружија и формираа Национална земјоделска мрежа

Новоформираната Национална земјоделска мрежа, како организација на индивидуалните земјоделци од целата држава, денеска беше промовирана пред оризопроизводителите...

Економија 30.11.22 | 13:38

Трупуновски: 70 хектари земja во Свети Николе добил скопјанец кој нема ниту механизација ниту опрема

На барање на земјоделците од светиниколско, поточно населено место Преод и Сопот сум овде на средба со нив и од она што можам да го заклучам и пренесам е дека и овде како...

Економија 31.10.22 | 13:12

Ова не е помош, туку уцена од Владата за земјоделците, велат од Левица за задолжителното осигурување на посевите

Владата на Република Македонија најави дека во тек е изработка на Закон за задолжително осигурување на земјоделските посеви, добитокот и пчелните семејства, како услов...

Економија 24.10.22 | 13:31

Трипуновски до Димковски: Се фалиш со нешто за кое и ти не веруваш дека е така, ако е толку добро во земјоделството зошто ви се случуваат протести секоја недела?

Наместо СДС и Трајан Димковски да кажуваат лаги и манипулации во кои и тие самите не веруваат, треба да кажат пред јавноста зошто субвенциите се уште не се исплатени,...

Економија 06.10.22 | 11:10

Над 3.500 битолските земјоделци ќе добијат картички за т.н. зелена нафта

Подрачната единица на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство информира дека картичките за зелена нафта се пристигнати во подрачната единица на...

Балкан 24.07.22 | 08:03

EУ ќе ги почести бугарските земјоделци со 1,7 милијарди евра

Бугарскиот министер за земјоделство, Иван Иванов, за ТВ НОВА коментира дека годинава за земјоделството има 3,4 милијарди лева (1, 7 милијарда евра) што до крајот на годинава...

Економија 17.07.22 | 17:36

Земјоделците прашуваат: Дали вреди трудот ако полна тракторска приколка бостан чини 1.000 денари

Слаб  интерес за струмичкиот бостан оваа сезона. Производителите се жалат на лош пласман и цени кои се под секоја пазарна логика.  На пазарот на големо во Колешино лубениците...

Економија 30.06.22 | 16:36

Земјоделците од охридскиот регион изиграни со откупот на цреши – ништо од најавените 90 денари, цената падна на 50 денари

Не престануваат игрите на владејачката партија и нивните лаги. Овој пат земјоделците од охридскиот регион се изиграни со откупот на цреши и оставени се на цедило. Според...

Економија 27.06.22 | 22:19

Земјоделците бараат до 22 денари за пченицата и да нема нови цени на лебот среде откуп

На прагот на жетвата на лебното зрно, Асоцијацијата на земјоделците на Македонија од откупувачите бара цена од 20 до 22 денари за килограм, а доколку среде откуп сакаат...

Економија 15.05.22 | 15:16

Трипуновски: Додека земјоделците протестираат, Николовски на државен трошок се шета низ Европа!

Додека земјоделците протестираат, Љупчо (путер) Николовски на државен трошок се шета низ Европа, реагира Цветан Трипуновски од ВМРО-ДПМНЕ. Ветуваа живот донесоа суша,...

Економија 08.05.22 | 09:51

ВМРО-ДПМНЕ: За земјоделците нема пари, но Љупчо Николовски има 1.4 милиони за фирмите на Заев

Од ВМРО-ДПМНЕ реагираат дека за земјоделците нема пари, но министерот Љупчо Николовски дава 1.4 милиони за фирмите на Заев. Тргопродукт, фирмата на Заеви доби 1.4 милиони...

Економија 30.04.22 | 13:51

Николоски: Заемот од 900 милиони евра без никаква помош на земјоделците претставува рамно национална катастрофа

Во вакви услови, да се зема заем којшто ќе го враќаат следни генерации од 900 милиони евра, а при тоа ништо да не се помогне на земјоделците тоа претставува рамно национална...