Ознака: земјоделци
Економија 26.03.20 | 21:22

Земјоделците со посебна дозвола ќе одат на нива за време на викендите

Владата на Македонија на денешната 29-та седница го разгледа и го усвои записникот од единаесеттиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна...

Економија 17.02.20 | 15:46

Земјоделците гневни, се закануваат со масовни протести

Земјоделците од Арачиново и Гази Баба изминативе години се соочуваат со голем број временски непpилики, но и со неодговорна власт која 3 години немаше слух за нивните...

Економија 07.02.20 | 15:05

Власта со години лаже дека ќе ни исплати оштета од непогодите во 2018, велат земјоделците од скопско кои ќе ја блокираат обиколницата во петок

Разочарани земјоделци денеска протестираа пред Министерството за земјоделство поради неисплатата на штетите од елементарните непогоди во 2018 година. Ние со последните...

Економија 04.02.20 | 14:35

Трипуновски: Додека домашниот тутун стои не откупен, власта дозволи увоз на тутун

Зоран Заев и Трајан Димковски ги лажат тутунарите. Додека домашниот тутун стои не откупен, власта дозволи увоз на тутун. Документи кои го докажуваат увозот на тутун,...

Економија 28.01.20 | 21:02

Мицкоски ги посети земјоделците во Долнени, тие се незадоволни, Владата ги множи со нула

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО ДПМНЕ денеска беше во посета на Долнени каде што се сретна со земјоделците. Тие се незадоволни и му се пожалиле дека Владата трудот...

Економија 25.01.20 | 23:48

Трипуновски: И во Ерџелија има неисплатени субвенции

Цветан Трипуновски, дополнителен заменик министер за земјоделство, шумарство и водостопанство одговараше на прашања на медиуми по посетата на земјоделците во Ерџелија. Трипуновски...

Економија 24.01.20 | 15:35

Скандал од 60 милиони евра: Власта ги поткупува земјоделците со нивни пари

Цветан Трипуновски заменик министерот за земјоделство шумарство и водостопанство од редовите на ВМРО ДПМНЕ, Цветан Трипуновски, денеска го обвини СДСМ дека прави поткуп...

Економија 15.01.20 | 18:49

Цветан Трипуновски: После 12 април ќе работиме исклучливо за доброто на земјоделците

Дополнителниот заменик министер во МЗШВ Цветан Трипуновски се сретнал со земјоделци во неколку скопски села. Имав средба во село Стајковци со земјоделците од Стајковци,...

Економија 10.01.20 | 14:51

МЗШВ апелира да не се манипулира со земјоделците

Во врска со прес-конференцијата на дополнителниот заменик-министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Цветан Трипуновски и земјоделецот Екрем Јаји од скопско...

Економија 05.11.19 | 14:37

Николовска за заминувањето од Владата: Ќе им се посветам на земјоделците во друга форма

Поранешната новинарка Ленче Николовска за „Република.мк“ потврди дека си заминала од Владата каде работеше како посебен советник за земјоделство шумарство и водостопанство. Таа...

Економија 03.11.19 | 19:15

Земјоделските политики кои што ги води СДСМ се погубни!

Денеска се наоѓаме во Василево, во струмичкиот регион, во најземјоделскиот крај на Република Македонија и од она што можев да го слушнам од граѓаните со кои што разговараме...

Македонија 26.10.19 | 16:32

Пандов: Црпнат бе, како те поставија на власт, тебе од земјоделие само за марихуана те интересира!

Аналитичарот Александар Пандов се огласи на Фејсбук по повод протестот на земјоделците Црпнат бе, несреќо една, нели ти беше земјоделец, нешо ова она? Што е работава,...

Економија 24.10.19 | 16:48

Незадоволните земјоделци се окрупнуваат, в сабота масовен протест пред владата

Земјоделците најавија дека во сабота ќе протестираат пред Владата во Скопје, незадоволни од состојбата во која се наога овој сектор. Од таму порачуваат дека „здружени...

Економија 21.10.19 | 19:27

Земјоделците и сточарите в сабота на протест пред Влада

По двегодишна борба за нивните  права кои досега не се исполнети, здруженијата на сточарите и земјоделците од Македонија, на 26 октомври ќе протестираат пред Владата. Тие...

Економија 18.10.19 | 10:27

Земјоделците ги сечат дрвата: Нема веќе праски за 5 денари

Револтирани од лошите услови земјоделците гневни порачаа дека повеќе нема да има праски за пет денари. На Фејсбук страната Земјоделие.мк се појавија фотографии на кои...

Економија 05.10.19 | 14:26

Заев: Должност на Владата е да се грижи за земјоделците

Должност на Владата е грижата за земјоделците и нивните семејства, бидејќи земјоделството е еден од носечките столбови на македонската економија, рече премиерот Зоран...

Економија 05.10.19 | 13:54

Ќе се проверувааат 3.000 земјоделци дали ги заслужуваат субвенциите

Министерот за земјоделство, Трајан Димковски, во „Топ Тема“ најави дека Земјоделскиот инспекторат наложил контрола на над 3.000 земјоделци за да провери со вонредна...

Македонија 21.09.19 | 21:49

Сега е време кога немаме доблесни личности кои можат да послужат за пример на чесност и достоинство

Денеска, на големиот црковен празник Мала Богородица, во новачкиот манастир Рождество на Пресвета Богородица, Митрополитот преспанско- пелагониски Петар чиноначалствуваше...

Економија 21.09.19 | 15:08

Трупуновски до Николовски: Земјоделците не ви простуваат!

Трајан Димковски се исплаши, па мораше да го повика на помош Љупчо Николовски да го брани. Љупчо и ти и Трајан и Зоран Заев, сите заедно сте виновни за лошата ситуација...

Економија 09.09.19 | 14:30

Ќе има ли процент за земјоделците од чантата на Боки 13?

Земјоделците веќе со месеци алармираат дека нивната егзистенција е загрозена, а власта не  преема речиси ништо за да им помогне, а жителите на н.м. Карбинци деновиве...