Црквата Света Марија Магдалена во Авдеевка издржа неколкумесечни бомбардирања и гранатирање и е божјо чудо, изјави протоереј Димитриј Василенко, главен воен свештеник на Руската православна црква.

Министерството за одбрана на Русија  објави снимка и фотографии покажуваат дека околните згради се уништени, но храмот е релативно недопрен.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.