Ознака: црква
Македонија 28.08.21 | 18:04

Протоколите се почитуваа во храмот, но не и пред влезот во црквата Богородица во Скопје

Најголем број од верниците со маски во црквата Богородица…но одржување на растојание за заштита од ковид не важеше на денешниот верски празник. Толпа народ збиени...

Калеидоскоп 26.08.21 | 22:29

Во црквата во Гари коските на незнаен светец исцелуваат, нероткињи раѓаат, неженети се женат

Голема Богородица е заштитничка на селото Гари и на 28 август се празнува како селска слава. Поради корона кризата втора година нема да татнат тапаните и да се слуша писокот...

Калеидоскоп 11.08.21 | 19:32

Уште една црква се спротивстави на пожарот во Грција

Втора црква се спротивстави на пожарот во Грција. По манастирот Свети Давид на Евија, кој остана недопрен иако изгоре сѐ околу него, пожарот беше изгаснат пред црквата...

Македонија 09.08.21 | 20:15

Изгоре црквата „Св. Атанасиј Михаил’ во селото Нов Истевник

Во текот на вчерашниот ден и огромниот пожар кој што ја зафати територијата на селото Нов Истевник, во попладневните часови изгоре црквата „Св. Атанасиј Михаил“ во...

Балкан 21.07.21 | 10:54

Грчката црква со поддршка на вакцинацијата – теориите за микрочип во вакцините се нереални

Светиот синод на црквата на Грција, знаејќи дека вакцинацијата е најголем чин на одговорност кон ближните, им препорачува на сите, во консултација со нивниот лекар,...

Свет 27.05.21 | 18:26

Три во едно: Во Берлин во еден објект ќе има црква, џамија и синагога

Во Берлин денеска беше поставен камен-темелникот за екуменската зграда наречена „House of Оne“ (Куќа на еден), во која под еден покрив ќе се наоѓаат црква, џамија и синагога. -„Куќа...

Балкан 27.04.21 | 12:01

Граѓаните на Атина ако сакаат во црква за Велигден ќе се тестираат со брзи тестови за ковид-19

Во грчките цркви ќе се спроведува брзо тестирање за ковид-19 за сите оние кои сакаат да присуствуваат на богослужбите. Грците иако го имаат прифатено грегоријанскиот...

Калеидоскоп 20.04.21 | 15:57

Ликот на Исус се појави на местото каде што се палат свеќи во црквата Св. Кузман и Дамјан во Враништа

Граѓани од месноста Враништа, Струшко, забележале несекојдневна појава во црквата Свети Кузман и Дамјан. Како што објави „Њуз1“, на местото предвидено за палење свеќи...

Црна хроника 06.01.21 | 21:52

Полиција упадна во црква во Тетово, идентификувани верниците, свештено лице заврши во станица!

Денеска(6 јануари) околу 16 часот, во СВР Тетово пријавено е дека во дворот на црквата „Свети Атанасиј“ во тетовска Брвеница се организира собир на кој присуствуваат...

Македонија 01.01.21 | 18:41

Мицкоски: Дедо ми беше активен во црквата има напишано библија за деца која уште се продава во Соборен храм

Во вечерашната емисија на Алфа Телевизија гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој што кажа дека дедо му бил активен во црквата и има напишано...

Македонија 27.12.20 | 20:07

Тимотеј: Не повикуваме луѓето да не ги посетуваат црквите, туку да ги почитуваат препораките ако дојдат

Владиката Тимотеј за Канал 5 кажа дека црквата не ги препознава паганските обичаи за собири и палење на коледарски огнови, но препораката, вели, и за храмовите останува...

Балкан 14.12.20 | 15:01

Казна од 1.500 евра за литургија, црквата повика: Тој што пријави, да плати за Бог да му прости

Казна од 1.500 евра за црквата и 300 евра за клисарот изрекла грчката полиција по извршената контрола во црковен храм во атинско предградие, а поради одржување на литургија...

Свет 05.12.20 | 20:24

Изгоре историска црква на Менхетен во Њујорк

Историска црква во Менхетен во Њујорк изгоре во пожар што се прошири од зградата до неа. Црквата каде служба одржуваше една од најстарите верски организации во градот,...

Балкан 30.11.20 | 23:45

Поглаварот на Грчката црква пуштен од болница

По 12 дена лекување од Ковид-19, поглаварот на Грчката православна црква, архиепископот Јеронимос е пуштен од болница. Архиепископот Јеронимос на 19 ноември, со благи симптоми...

Свет 23.11.20 | 09:25

Двајца мртви и неколкумина повредени при напад во црква во Калифорнија

При напад во баптистичка црква во Сан Хозе, Калифорнија, избодени се повеќе луѓе, а полицијата се уште не издала соопштение. Веста за нападот се шири на социјалните мрежи. Според...

Црна хроника 22.11.20 | 18:30

Крадец украл пари од црква во битолско

Непознат сторител во петокот или саботата ја ограбил црквата „Света Петка Римјанка“ во битолското село Горно Ореово. како што информираат од МВР, крадецот со употреба...

Култура 08.10.20 | 15:03

Германски стручњаци ќе бидат дел од конзервацијата на црквата во Курбиново

Двајца германски стручњаци ќе учествуваат во конзервацијата на драгоцената црква „Св. Ѓорѓи“ во преспанското село Курбиново, на која ѝ треба итна заштита. Црквата,...

Црна хроника 23.09.20 | 10:29

Бомба од Втора светска војна пронајдена во црква

Во Полициска станица Кичево, Д.П.(46) од Кичево вчера пријавил дека при реконструкција на објект во склоп на селската црква во с.Дупјани била пронајдена рачна бомба која...

Македонија 22.09.20 | 00:11

За СПЦ единствена црква во Македонија е ПОА на Вранишковски, Дачиќ против „скратени патишта“ за признавање на МПЦ

Bарањето на претседателот на Македонија, Стево Пендаровски до Вселенскиот патријарх Вартоломеј да ја признае Македонската православна црква (МПЦ) ја разбранува јавноста...

Црна хроника 10.07.20 | 13:39

Притвор и обвинение за скопјанец, украл пет икони од Св. Петка

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против 42-годишен скопјанец, кој го сторил кривичното дело „тешка кражба“ од член 236 став 1точка 1 од...