Ознака: прага
Култура 22.03.24 | 10:44

Синоќа Прага живееше во духот на изложбата „Ниедно чувство не е конечно“

Синоќа Прага живееше во духот на изложбата „Ниедно чувство не е конечно. Колекција на солидарноста, МСУ Скопје”/„No Feeling is Final.The Skopje Solidarity Collection“, која се отвори во...

Култура 21.03.24 | 14:59

Голем интерес во Прага за уникатната колекција на МСУ

Пред повеќе десетици претставници на чешките медиуми, денеска во Националната галерија во Прага се одржа конференција за печат по повод вечерашното отворање на изложбата...

Култура 21.03.24 | 08:48

Пикасо, Мартиноски, Вазарели, од денеска се во Прага и заедно со чешки уметници ќе бидат претставени на изложбата на МСУ

Дела од колекцијата на Музејот на современата уметност – Скопје, денеска ќе бидат претставени во Националната галерија во Прага. Изложбата „Ниедно чувство не е конечно....

Култура 12.03.24 | 09:09

По Кунстхале Виена, изложбата „Ниедно чувство не е конечно. Колекција на солидарноста, МСУ Скопје” се отвора во Прага

На 21 март, во Националната галерија во Прага ќе биде отворена патувачката изложба „Ниедно чувство не е конечно. Колекција на солидарноста, МСУ Скопје”/„No Feeling is Final....

Култура 25.02.24 | 13:21

Колекцијата на солидарноста на МСУ по претставувањето во Кунстхале во Виена се сели во Националата галерија во Прага

Изложбата „Ниедно чувство не е конечно. Колекција на солидарноста, МСУ Скопје”/„No Feeling is Final. The Skopje Solidarity Collection“, која девет месеци беше отворена во еден од најголемите...

Свет 19.02.24 | 13:06

Земјоделците го блокираа центарот на Прага

Земјоделците утринава пристигнаа во Прага со 500 трактори и околу 4.000 други возила со цел да го блокираат центарот возејќи бавно, барајќи Чешка да се повлече од Зелениот...

Свет 23.12.23 | 15:30

Козак направил смртоносна стапица: Пронајдени плински боци и канистри со бензин, монструмот сакал да разнесе се

Дејвид Козак, кој уби 14 луѓе во Прага, неговите пријатели го опишуваат како љубител на историјата кој го мразеше целиот свет. Козак, кој е опишан и како студент-модел,...

Свет 23.12.23 | 14:13

Тие се жртви на монструмот од Прага: Биле успешни, студенти, Магдалена, Клара, Ленка, оставија длабоки траги

Во Чешка е Ден на жалост за жртвите од пукањето на Филозофскиот факултет на Карловиот универзитет во Прага на почетокот од оваа недела. Знамињата на зградите на јавните...

Свет 22.12.23 | 19:24

Почина еден од ранетите во пукотницата на Карловиот Универзитет во Прага

Еден од ранетите во вооружениот напад на Карловиот Универзитет во Прага кој го изведе 24-годишниот студент Давид К. на 21 декември, им подлегна на здобиените повреди. Бројот...

Свет 22.12.23 | 12:08

Еден беше мамка – Студенти направиле план како да го фатат убиецот во Прага

Во пукањето кое се случи вчера попладне на универзитетот во центарот на Прага, загинаа повеќе од 15 лица, меѓу кои и напаѓачот, а повеќе од 30 се повредени, некои потешко,...

Свет 22.12.23 | 09:52

Дали девојката која убиваше руски деца била инспирација за убиецот од Прага? Тој го напиша ова: „Уби неколку луѓе, ќе го поправам тоа…“

Дејвид Козак (24) уби најмалку 15 лица, а рани над 30 во крвавото дивеење што се случи во четвртокот во Прага. Имено, младиот човек прво го убил својот татко, а потоа отишол...

Свет 22.12.23 | 09:23

Ова е крвникот од Прага: Се заканувал со самоубиство, го убил татка си, па решил да убива други

Најмалку 15 луѓе се убиени во нападот со огнено оружје од страна на 24 годишниот Давид Козак во Прага. Козак вчера попладне на прашкиот плоштад Јан Палач почнал да пука...

Свет 22.12.23 | 08:10

Убиецот од Прага убил и маж и бебе!

Студентот, кој уби вчера најмалку 15 лица во пукањето на Карловиот универзитет во Прага, можно е да биде одговорен и за убиството на маж и бебе во Клановице. -Многу сериозно...

Свет 21.12.23 | 22:16

14 загинати и 25 повредени е конечниот биланс по пукотница на Карловиот универзитет во Прага

Чешката полиција соопшти дека пукањето денеска на Карловиот универзитет во Прага загинале 14 луѓе и 25 се ранети, со што се ревидира претходно објавениот биланс од повеќе...

Свет 21.12.23 | 22:15

Чешкиот министер за внатрешни работи: Пукањето во Прага не е поврзано со тероризам

Пукањето на универзитетот во центарот на Прага, во кое загинаа  15 луѓе, не е поврзано со меѓународен тероризам, соопшти чешката влада. „Нема индикации дека ова злосторство...

Свет 21.12.23 | 19:58

Давид Козак е масовниот убиец од Прага

Масовниот убиец од Прага, како што објави чешкиот портал Новинки, е 24-годишниот Давид Козак, студент на Филозовскиот факултет. Како што пренесува порталот, полицијата...

Свет 21.12.23 | 17:47

Студент објави фотографија од улиницата каде што се криел: Чекаме евакуација, ова е пекол

Пукањето на Карловиот универзитет во кое еден човек уби 10, а рани повеќе студенти и наставници за шефицата на ЕК Урсула фон дер Лајен е бесмислен чин кој однел неколку...

Свет 21.12.23 | 16:39

Пукање на Карловиот универзитет во Прага, има мртви и ранети

Чешката полиција денеска соопшти дека имало пукање на Филозофскиот факултет на Карловиот универзитет на плоштадот Јан Плах во Прага, во кое има и мртви. PRAGA – Sparatoria...

Фудбал 14.10.23 | 14:12

Се загрева атмосферата со македонските навивачи во Прага

Македонските навивачи се веќе на улиците на Прага и се загреваат за натпреварот на Македонија против Украина кој се игра од 15:00 часот. Со македонски знамиња и симбоили,...

Сервиси 03.04.23 | 12:51

Познато е како загинал средношколецот на ексурзија во Прага

Објавен е официјален извештај за тоа што се случувало ноќта меѓу петокот и саботата на 5-тиот кат во ноќниот клуб во центарот на Прага, каде загина 17-годишен средношколец...