Дејвид Козак, кој уби 14 луѓе во Прага, неговите пријатели го опишуваат како љубител на историјата кој го мразеше целиот свет.

Козак, кој е опишан и како студент-модел, уби 14 и рани 25 лица пукајќи од балконот на зградата на Филозофскиот факултет. Полуден млад човек го убил својот татко пред крвава гозба и наводно му испратил порака на својот пријател дека имал самоубиствени намери.

Во текот на истрагата полицијата пронашла рачно изработена бомба во подрумот на куќата на Козак и телото на неговиот татко. Полициски извор изјави за La Stampa дека пеколната домашна направа се состои од пиротехнички средства и хемиски материјали.

– Подрумот личеше на бункер. Шишето беше големо и имаше неколку кабли поврзани со него што водеа до друга опрема. Таа имала систем што може да предизвика експлозија – изјави извор близок до истрагата.

Откриени се повеќе детали за Козак.

Пријателите го опишуваат како интровертен „изрод од историјата“ кој бил фасциниран од пиштоли и го мразел целиот свет. Козак, кој магистрираше историја на Универзитетот Чарлс, неодамна ја заврши својата теза за полската историја од 19 век.

Локалните медиуми пишуваат дека тој секојдневно патувал со автобус од неговото село Хостуња до универзитетот во Прага и дека во последно време наводно носел оружје во чантата за гитара.

– Во Прага одевме со автобус три пати неделно, тој во последно време носеше торба за гитара, но не знаев дека свири ништо. Тоа ми беше чудно – рекол еден сосед.

Мештаните не можат да се соземат од шокот.

Тоа е мирно и угледно семејство. Таткото на Давид, Станислав, исто така е повлечен човек. Мама и сестра секогаш беа љубезни и пријатни, а Дејвид беше пристојно момче – раскажуваат мештаните за Блеск.

Полицијата објави драматично видео на кое се гледаат специјалните сили како трчаат околу зградата на колеџот пред да го најдат Козак мртов на покривот. Полицијата соопшти дека Козак, знаејќи дека е опкружен, се застрелал до смрт откако ја фрлил својата пушка со долг дострел од балконот.

На други видеа се гледа како козак, облечен во црно, стои на балкон и ладнокрвно пука со моќна пушка ЗЕВ-30 кон студентите и туристите.

Масакрот во четвртокот е најлошото масовно пукање во Чешка, а се верува дека напаѓачот бил инспириран од пукањето во училиште од ученичка во Русија претходно на почетокот на декември.

– Сакам да пукам во училиштето и можеби да се самоубијам. Алина Афанаскина ми помогна премногу – наводно напишал Козак на социјалните мрежи пред масакрот.

Вчера Чешка им оддаде почит на жртвите во зградата на факултетот во Прага.

Знамињата на државните институции се вееја на половина копје, надополнети со црни знамиња, а напладне се огласија и црковните ѕвона.

Прашкиот надбискуп Јан Грубнер одржа миса во катедралата Свети Вит за жртвите од пукањето. Меѓу присутните беа и чешкиот претседател Петр Павел и други високи државни функционери.

Пожарникарите точно напладне излегоа пред станиците и со едноминутно молчење им оддадоа почит на настраданите во трагедијата. Продавниците, исто така, накратко престанаа да работат напладне, додека пријавувањето на патниците на аеродромот Вацлав Хавел во Прага исто така престана во исто време.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.