Ознака: протест
Свет 30.07.21 | 12:51

Блокади на улици во Братислава поради нов закон за корона вирусот

Околу 1.500 демонстранти против словачката политика против корона вирусот го блокираа сообраќајот во Братислава, барајќи од владата да го повлече новиот закон со правила...

Скопје 29.07.21 | 16:21

Жители на Бардовци на блокада против изградбата на мигрантски центар на периферија на населбата

Со блокада на патот што води кон нивното населено место, жители на Бардовци излегоа на протест против изгрдабата на мигантски прифатен центар во непосредна близина...

Македонија 27.07.21 | 20:21

Владата во наредните седум дена треба да најде решение да се исполнат барањата на лицата со попреченост

Владата во наредните седум дена треба да најде решение да се исполнат барањата на лицата со попреченост. Поради ова ветување протестот, што беше најавен за во среда,...

Свет 24.07.21 | 13:10

Илјадници на протести во Сиднеј поради рестриктивните мерки, реагираше полицијата

Илјадници луѓе се собраа денеска во Сиднеј и другите австралиски градови во знак на протест против рестриктивните мерки воведени поради зголемениот број новозаразени. Полицијата...

Скопје 21.07.21 | 19:11

Инцидент на протестот во Железара

Неколку десетици жители на скопската населба Железара и попладнево со блокада на улицата „Коце Металец“ го продолжија неколкудневниот протест со кој бараат надлежните...

Македонија 20.07.21 | 19:34

Лицата со попреченост излегоа да бараат достоинство

Попладнево пред Собранието се одржа протест за поддршка на лицата со попреченост. Тие излегоа да побараат достоинство бидејќи се заборавени од сите. Присутните се собраа...

Скопје 20.07.21 | 17:35

Жителите на населба Железара протестираат бидејќи главната улица им е претворена во рели

Неколку десетици жители на скопската населба Железара попладнево со блокада на улицата „Коце Металец“ го продолжија неколкудневниот протест со кој бараат надлежните...

Македонија 20.07.21 | 14:42

Да покажеме дека и ние можеме, знаеме и умееме! – да ги поддржиме лицата со попреченост денеска во 18 часот пред Влада

Лицата со посебни потреби и нивните семејства организираат протест пред македонската Влада на која ќе ги побараат нивните права за еднаквост во македонското оптество....

Скопје 17.07.21 | 19:09

Жителите на „Јака“ на протест пред оштина Илинден: Живееме со септички јами, во мрак и кал до колена

Не стивнува револтот на жителите на скопската општина Илинден која од развојна и надежна, стана вистински кошмар за живеење за дел од граѓаните. Тие повторно излегоа...

Балкан 14.07.21 | 22:12

Протест во Атина против вакцините и задолжителната вакцинација

Со слогани против вакцините и задолжителната ваквинација, против Владата и грчкиот премиер, но и против новинарите, стотици граѓани, без маски, дистанца и било какви...

Економија 12.07.21 | 12:46

Предупредувачки протест на земјоделците во Прилеп

Земјоделци од повеќе реони и од речиси сите гранки се собраа на предупредувачки протест во центарот на Прилеп. Земјоделците прво маршираа низ булеварот „Гоце Делчев“,...

Македонија 28.06.21 | 09:48

Претседателот и сите што ја поддржаа Парадата на гордоста, да го подджат и протестот против фабриката за увезен отпад во Гевгелија

Го повикувам претседателот Стево Пендаровски и преостанатите министри кои вчера во име на човековите права ја поддржаа таканаречената Парада на гордоста во Скопје,...

Македонија 25.06.21 | 10:15

Блокада на крстосницата за Драчево: Поречани на протест бараат пат меѓу Скопје и Македонски Брод

Здружението на граѓани „Поречки средби“ денеска ќе го блокира булеварот „Борис Трајковски“ пред раскрсницата со улицата „Јустинијан Први“ во насока на село Драчево...

Скопје 24.06.21 | 09:30

Жителите на Расадник на протест, сакаат нов ДУП со паркови, а не бетонизација на населбата

Жителите на скопската населба Расадник најавуваат протест на 30 јуни во 18 часот и барраат нов Детален урбанистички план (ДУП) во кој ќе има паркови, а не бесконечна бетонизација...

Македонија 24.06.21 | 08:50

Протестна изложба на професорите од уметничко пред МОН, бараат разрешување на директорот

Професорскиот президиум на средно уметничко училиште денеска во 11 часот пред платото на Министерството за образование ќе одржи протестна изложба. Како што информираат...

Македонија 14.06.21 | 20:01

Мицкоски: Остануваме тука да се спротиставиме на погубните политики и да спречиме нов македонски национален срам

ВМРО ДПМНЕ ќе продолжи да протестира со цел да се спречи нов македонски национален срам што ќе биде погубен за македонската историја. Денеска ВМРО ДПМНЕ повторно протестираше...

Македонија 14.06.21 | 18:32

Стојаноска: Заев ги продава македонските национални интереси како да се низа црвени пиперки

Би сакала денеска од пред зградата на МНР да кажам нешто кое целиот свет го знае, а тоа дека националните интереси се црвена линија за секоја една европска и светска...

Македонија 14.06.21 | 17:41

Протест на ВМРО-ДПМНЕ, блокада пред МНР

ВМРО-ДПМНЕ денеска продолжува со протестите. На седницата на Извршниот комитет одржана викендов во Битола, донесена е одлука за продолжување на протестите, поради како...

Македонија 14.06.21 | 08:42

Нов протест на ВМРО-ДПМНЕ, блокада пред МНР во 17 часот

ВМРО-ДПМНЕ денеска продолжува со протестите. На седницата на Извршниот комитет одржана викендов во Битола, донесена е одлука за продолжување на протестите, поради како...

Македонија 13.06.21 | 17:14

Утре продолжуваат блокадите на ВМРО-ДПМНЕ, протестот почнува во 17 часот пред МНР

На седницата на Извршниот комитет кој се одржа вчера во Битола, донесена е одлука за продолжување на протестите за спречување на националниот срам кој и се подготвува...