Претставникот на проруските бунтовници Јан Лашченко и началник на полицијата на Луганска Народна Република (ЛНР), изјави дека ситуацијата на линијата на фронтот во Донбас во источна Украина е значително влошена во последните 24 часа.

Тој ги повика меѓународните набљудувачи „да ги забележат агресивните акции на силите на Киев и да преземат итни мерки за да се спречи крвопролевање“.

Во изминатите 24 часа ситуацијата на линијата значително ескалира. Непријателот, по директна наредба на воено-политичкото раководство на Киев, се обидува да го заостри судирот … Апелираме до меѓународните набљудувачи да ги регистрираат фактите за агресивните акции на киевските сили и да преземат итни мерки за да се спречи крвопролевање во Донбас – наведе Лашченко во соопштение објавено на каналот на телеграм на Народната милиција на ЛНР.

Претходно, претставници на ЛНР во Заедничкиот центар за контрола и координација на прекинот на огнот (ЗЦЦЦ) соопштија дека украинските вооружени сили четири пати го прекршиле прекинот на огнот од полноќ.

Гранатирани се населбите Сокољники, Золото 5, Весјолењко, Нижње Лозово и Доњецк, кои се под контрола на Луганск.

На 27 јули 2020 година, во Донбас стапија во сила дополнителни мерки за обезбедување примирје. Договорот вклучува забрана за секаков вид оган, распоредување тешко вооружување, офанзивни и диверзантски операции, употреба на беспилотни летала освен оние што им припаѓаат на набљудувачите од Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ).

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.