Портпаролката на владата на поранешната канцеларка Ангела Меркел, Мартина Фиц, почина по тешко боледување, соопшти германската влада.

Фиц на 29 октомври последен пат седна до Меркел на последната прес-конференција на поранешната канцеларка.

Портпаролот на германската влада Стивен Хебестрајт изјави дека Фиц починала по кратко, тешко боледување. Според „Т-Онлајн“, Фиц имала рак.

Таа имала 62 години.

Пред да се приклучи на информативната служба на германската влада, Фиц работела за неколку германски медиуми, вклучувајќи ја и групата Аксел Спрингер.

Таа се приклучи на тимот на владини портпароли во април 2018 година како заменик главен портпарол на Меркел, Стефан Сајберт.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.