Ознака: Донбас
Свет 04.07.22 | 15:24

Путин издаде нова наредба по заземањето на Луганск

Претседателот на Русија, Владимир Путин, и наредил на армијата да ја продолжи офанзивата на истокот на Украина откако целосно го зазеде регионот Луганск. Руските сили...

Свет 23.06.22 | 09:40

Британско разузнавање: Руските сили имаат напредок и го зголемуваат притисокот околу Лисичанск

Во најновиот извештај на британското министерство за одбрана за состојбата на фронтот во Украина, се наведува дека руските сили, напредувајќи кон јужните приоди кон...

Свет 16.06.22 | 11:10

Во борбите во Донбас дневно гинат од 200 до 500 украински војници

Во борбите во Донбас секој ден гинат или се повредени до илјада украински војници, а во просек гинат од 200 до 500 војници, изјави шефот на украинската делегација за преговори...

Свет 15.06.22 | 10:54

Кадиров: Чеченските борци го освоија селото кое ќе овозможи опколување на украинските сили во Севернодонецк и Лисичанск

Лидерот на нЧеченија, Рамзан Кадиров, чии сили сктивно учествуваат во борбите во Севернодонец во Донбас, објави дека е завршена последната фаза од операцијата за заземање...

Свет 09.06.22 | 12:17

Двајца Британци и еден Мароканец кои се бореле за Украина се соочуваат со смртна казна во Доњецк

Двајца Британци и еден Мароканец, кои се бореле за Украина и биле заробени од проруските сили во Донбас, се соочуваат со смртна казна. Веста ја пренесува руската новинска...

Свет 09.06.22 | 11:11

Германски разузнавачи: Украинскиот отпор во Донбас може да биде скршен во следните четири до пет недели

Во следните неколку недели руските сили веројатно ќе го скршат отпорот на вооружените сили на Украина во Донбас. Ваква анализа објавува објавува германското издание...

Свет 07.06.22 | 10:19

Драматична снимка од соборување на руски хеликоптер во Донбас: Украинците тврдат дека досега уништиле 175

На социјалните мрежи кружи видео од соборување на рускиот воен хеликоптер во Донбас. Британски „Сан“ пишува дека хеликоптерот бил погоден од проектил истрелан од...

Свет 05.06.22 | 15:16

Кадиров со порака до Зеленски: Спаси си ги своите војници, подигнете ги рацете и кажете: Не пукајте, се предаваме

Лидерот на Чеченија, Рамзан Кадиров, објави видео во кое се исмејува на украинските изјави дека наводно руската армија се повлекува во Северодонецк. Кадиров, кој неодамна...

Свет 05.06.22 | 14:32

Чеченските специјалци ја пејат „Катјуша“ во Донбас: Видео кое ги запали социјалните мрежи

На социјалните мрежи се појави видео од чеченските специјалци, снимени како ја пеат песната „Катјуша“ во Донбас, а видеото набрзо стана вирално. Борците на чеченскиот...

Свет 03.06.22 | 21:21

Британски извори: Русија постигна тактички успех во Донбас, целосна контрола над Луганск ќе има за најмногу две недели

Министерството за одбрана на Велика Британија соопшти дека Русија контролира 90 отсто од регионот Луганск. Русија сега постигнува тактички успех во Донбас и контролира...

Свет 02.06.22 | 14:10

Институтот за војна објави мапа на воените случувања во Донбас

Институтот за проучување на војната објави нова анализа и мапа на конфликтот во Украина, во која ги споделува информациите од терен за борбите во регионот на Донбас. Според...

Свет 01.06.22 | 10:15

Борците на Кадиров патролираат по улиците на Севернодонецк: Клучниот град во Луганск е целосно во руски раце

Претседателот на Чеченија, Рамзан Кадиров, објави дека во градот Северодонецк е завршено чистењето на украинските војници. Тој информира дека неговите борци преминале...

Свет 30.05.22 | 07:59

За Лавров ослободувањето на Донбас е приоритет

Ослободувањето“ на украинскиот Донбас е „безусловен приоритет“ за Москва, додека другите украински територии би можеле сами да одлучуваат за нивната иднина, изјави...

Свет 28.05.22 | 09:10

Зеленски: Донбас ќе биде украински

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека Русија лаже ако мисли дека Лиман или Северодоњецк ќе бидат нејзини. Донбас ќе биде украински, истакна Зеленски...

Свет 26.05.22 | 10:28

Жестоки борби во Донбас, руските сили притискаат кон 40 населени места во Доњецк и Луганск

Украинското Министерство за одбрана објави дека руските сили спроведуваат интензивна офанзива врз клучниот град Лиман во областа Доњецк. Лиман е важен железнички...

Свет 25.05.22 | 21:30

По битката за Донбас ќе се знае дали ќе гладуваме оваа зима

Руските сили се обидуваат да ги опколат украинските трупи во источниот регион Донбас во одлучувачките битки во тримесечната војна меѓу соседите. Западните сили изразија...

Свет 25.05.22 | 11:41

Руските сили зазеле три града во Донбас

Според податоците на руската армија, руските сили бележат голем напредок во Донбас и ја презеле контролата врз три града во регионот и во близина на градот Доњецк, вклучувајќи...

Свет 25.05.22 | 08:52

Зеленски: Ситуацијата во Донбас исклучително тешка

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја оквалификува ситуацијата во Донбас како „исклучително тешка“, повторувајќи ја важноста од снабдување со оружје за...

Свет 15.05.22 | 22:46

Седум американски платеници убиени во Донбс, објавија чеченските борци

Џозеф Вард Кларк и уште шест американски државјани кои се бореле на страната на украинските сили во источната проруска сепаратистичка област Донбас, загинале во борбите...

Свет 02.05.22 | 20:30

Речиси осум илјади луѓе од Донбас се евакуирале во Русија во последните 24 часа

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) соопшти дека речиси 8.000 граѓани на Доњецката и Луганската Народна Република (ДНР и ЛНР) ја минале руската граница во Ростовската...