Ознака: Луганск
Свет 04.07.22 | 15:24

Путин издаде нова наредба по заземањето на Луганск

Претседателот на Русија, Владимир Путин, и наредил на армијата да ја продолжи офанзивата на истокот на Украина откако целосно го зазеде регионот Луганск. Руските сили...

Свет 03.07.22 | 16:13

Шојгу го информирал Путин дека Луганск е под руска контрола

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу го информирал рускиот претседател Владимир Путин дека целата област Луганск е под руска контрола, соопшти денеска руското...

Свет 23.06.22 | 16:03

Кадиров испрати порака до опколените Украинци: Предавање или предвремено заминување од овој свет

Сојузничките сили на Русија и Луганската Народна Република (ЛНР) го затвориле обрачот околу украинските сили во селата Золото и Горско. Ваквата информација ја потврди...

Свет 21.06.22 | 10:50

Кадиров: Нацистите на Бандера постојано се обидуваат да се скријат зад цивилите, но тоа не им помага да избегаат

Лидерот на Чеченија, Рамзан Кадиров, соопшти дека офанзивата на чеченските борци во Луганската Народна Република успешно напредува. Офанзивната тактика на чеченските...

Свет 09.06.22 | 11:45

Небензија: Москва напредува, ќе ги видете ослободени Доњецк и Луганск

Москва напредува во Украина и источните региони Доњецк и Луганск ќе бидат ослободени, смета претставникот на Русија во Обединетите Нации, Василиј Небензија. Ми се чини...

Свет 28.05.22 | 10:30

Русите влегоа во Северодоњецк

Гувернерот на украинската област Луганск, Серхиј Хајдај денеска изјави дека во тој источен регион, што речиси целосно е под руска контрола, се наоѓаат околу 10.000 руски...

Свет 21.04.22 | 15:25

Гувернерот на Луганск вели дека Русија контролира 80 отсто од регионот

Гувернерот на Луганск Сергеј Хајдај соопшти дека руските сили сега контролираат 80 отсто од украинскиот регион. Хајдај вели дека руските трупи успеале да остварат контрола...

Свет 15.04.22 | 10:19

Гувернерот на Луганск: Евакуирајте се додека можете, изберете живот

Гувернерот на украинската област Луганск на истокот на земјата ги повика жителите на таа област да се евакуираат. На својот канал Телеграм, тој апелираше до луѓето да...

Свет 15.04.22 | 08:29

Украински Генералштаб: Руските сили се фокусираат на напади врз градовите во регионот Луганск

Во најновата проценка на украинската војска за состојбата во земјата се наведува дека руските сили во моментов ги фокусираат своите напади во источна Украина, во обид...

Свет 31.03.22 | 12:48

Во Русија избегале повеќе од половина милион луѓе од Доњецк и Луганск, меѓу кои 107.000 се деца

Бројот на луѓе кои побегнале од регионите Доњецк и Луганск во Русија надминал 500.000, пренесува весникот „Известија“. До утрото на 31 март во Русија пристигнаа речиси...

Свет 23.03.22 | 08:36

Договорен прекин на огнот во Луганската област за да се евакуираат цивили

Гувернерот на источната украинска област Луганск, Сергеј Гајдеј, денеска соопшти дека е постигнат договор за локален прекин на огнот. Договореното е со цел да се евакуира...

Свет 22.02.22 | 14:33

Парламентите во Доњецк и Луганск ги ратификуваа договорите со Русија

Двата одметнати проруски региона во источна Украина во вторникот го запечатија договорот за потесна соработка со Русија, откако претседателот Владимир Путин со челниците...

Свет 22.02.22 | 12:50

Украинско МНР го повика својот висок дипломат од Москва на „консултации“

Украинското Министерство за надворешни работи соопшти дека го повлекува својот висок дипломатски претставник во Москва на „консултации“ по руското признавање на...

Свет 22.02.22 | 08:05

Жителите на Донбас и Луганск со огномет го прославија признавањето од Русија

Жителите на Доњецк и Луганск на улиците го слават потпишувањето на документот за признавање на независноста од страна на Русија на Народните републики Доњецк и Луганск. Веднаш...

Свет 19.02.22 | 07:33

Експлозијата која одекна е на меѓународен нафтовод кој минува низ клучниот град под контрола на бунтовниците во источна Украина

Експлозија одекна на меѓународен нафтовод кој минува низ клучниот град под контрола на бунтовниците во источна Украина, јавија руските медиуми. Експлозијата го потресе...

Свет 18.02.22 | 23:25

Пукна во Луганск, се запали гасоводот

Во Луганск одекна силна експлозија. Според локалните медиуми, по експлозијата се запалил гасоводот. A gas pipeline is on fire in breakaway region Luhansk in Ukraine, Ria and others report pic.twitter.com/9em7JG5Maz —...

Свет 17.02.22 | 13:27

Размена на обвинувања за гранатирање и прекршување на примирјето во Донбас

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба изјави дека селото Станица во Луганск било гранатирано со тешко оружје и ги повика другите земји да го осудат...

Свет 17.02.22 | 10:46

Украински сили гранатираат во Донбас: Се прекршува примирјето и се влошува ситуацијата на фронтот

Претставникот на проруските бунтовници Јан Лашченко и началник на полицијата на Луганска Народна Република (ЛНР), изјави дека ситуацијата на линијата на фронтот во...

Свет 27.01.22 | 23:59

Украина со артилерија ги гаѓаше позициите на Народната милиција на Луганск, загинат е еден борец

Борец на Народната милиција на Луганската Народна Република загина денеска во текот на артилериски напад од страна на украинската војска, прв по десетдневниот прекин...