Лидерот на Чеченија, Рамзан Кадиров, соопшти дека офанзивата на чеченските борци во Луганската Народна Република успешно напредува.

Офанзивната тактика на чеченските специјални сили за ослободување на Луганската Народна Република секојдневно се подобрува. Момчињата покажуваат постојан успех во уништувањето на вооружените националистички формации, дури и не дозволувајќи им да се прегрупираат.

 

Обидувајќи се да се извлечат од неизбежната казна, нацистите на Бандера постојано трчаат од куќа до куќа, обидувајќи се да се скријат зад цивилите. Очигледно не знаат дека нашите борци однапред ги извадиле сите жители од зоната за специјални операции. Штом непријателот влезе во соседната куќа, мојот драг брат, командант Муса Ахматов, заедно со своите подредени, веднаш ги покрива со оган.

 

Повеќе пати сум порачал и пак ќе им повторам на украинско-нацистичките послушници: колку и да трчате и што и да правите, нема да победите во оваа пресметка. Ќе ги престигнеме сите и ќе ги повикаме на одговорност. Продолжувајќи да се спротивставувате, само го приближувате својот крај – порача Кадиров.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.