Гувернерот на украинската област Луганск на истокот на земјата ги повика жителите на таа област да се евакуираат.

На својот канал Телеграм, тој апелираше до луѓето да се евакуираат и да „изберат живот“, откако рече дека едно лице загинало, а пет се ранети за време на руското гранатирање во градот Кремина.

Тој додаде дека 32.000 жители се евакуирани со возови и автобуси, а ги повика и другите да го сторат истото.

Не двоумете се и заминете додека постои таа можност, рече тој.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.