Шефот на канцеларијата на украинскиот претседател, Володимир Зеленски, Андриј Јермак, соопшти дека Украина ќе добие 60 полски борбени тенкови „ПТ-91 Тварди“ заедно со најавените „леопарди“.

Полскиот заменик министер за национална одбрана Војчех, Скуркиевич претходно изјави дека земјата е подготвена да предаде 14 тенкови „Леопард“ во Украина во рок од неколку недели.

Полска ќе испрати во Украина 60 тенкови „ПТ-91 Тварди“ заедно со претходно најавените 14 тенкови „Леопард 2“, напиша Јермак на својот канал Телеграм.

Според јавно достапните податоци, Полска во својот арсенал има околу 230 тенкови „Тварди“.

Тој тенк е базиран на советскиот Т-72, ​​што ќе им олесни на Украинците да се обучуваат за негово користење.

Возилото има одлична заштита, како и термичка оптика и за командантот и за стрелецот, што често недостасува кај постарите тенкови од советско производство.

Речиси сите компоненти инсталирани во овие тенкови се направени во Полска, вклучувајќи го и новиот мотор, системот за контрола на пожар и сите елементи на системот за комуникација.

Првиот прототип е произведен во 1993 година и е пуштен во употреба во 1995 година.

Пред оваа испорака на тенкови, Полска веќе распореди околу 250 тенкови Т-72 во Украина.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.