Ознака: тенкови
Свет 14.05.24 | 12:47

Израелски тенкови влегоа во Рафа, стигнаа до станбени области

Израелски тенкови денеска навлегоа подлабоко во Рафа и стигнаа до станбени области проширувајќи ја офанзивата кон тој град на крајниот југ на Појасот Газа, каде што...

Свет 07.05.24 | 09:30

Израелски тенкови и сили влегоа во градот Рафа, на југот од Газа, јавија палестински и египетски претставници

Израелски тенкови и сили влегоа во градот Рафа, на југот од Газа, каде стигнаа на околу 200 метри од границата со Египет, изјавија палестински и египетски официјални лица...

Свет 07.03.24 | 21:42

Го чистат ѓубрето: Бугарија и подари на Украина стари тенкови од осумдесетите години

Бугарската армија почна да пренесува серија стари оклопни возила во Украина, јавува ТВ бТВ. Бугарскиот парламент во ноември го ратификуваше договорот за испорака во...

Свет 27.01.24 | 10:25

Тексас распореди тенкови на границата наспроти заканите од Бајден; Гувернерот Абот: Подготвени сме за конфликт

Гувернерот на американската сојузна држава Тексас, Грег Абот, одобри распоредување воени тенкови на Националната гарда на Тексас на јужната граница! Абот, исто така,...

Свет 30.12.23 | 22:33

Полска нема да ги добие нарачаните тенкови од Јужна Кореја – им пропаднал договорот за заем

Новиот полски премиер, Доначлд Туск изјави дека Полска нема да ги добие нарачаните нови тенкови „Пантер“ од Јужна Кореја затоа што пропаднал договорот за заем, пренесува...

Свет 27.08.23 | 18:25

Во Италија снимено складиште полно со тенкови „Леопард“ планирани за во Украина

Каналот „Воен информатор“ објави фотографии од тенкови „Леопард 1А5“ во складиште во Италија. Овие тенкови се купени од швајцарската компанија „РУАГ“ за последователна...

Твитови 09.07.23 | 11:46

Украина да ни ги врати тенковите, и требаат на ЕВН за да наплати струја

Жителите на Слупчане, за да ги спречат екипите на ЕВН да влезат во селото да постават нов систем за мерење на потрошената струја, запалија гуми, а за смирување на состојбата...

Свет 27.06.23 | 19:30

Германија ќе испорача уште 14 „Леопарди“ на Украина во име на Холандија

Германскиот медиум „Тагешау“ објавува дека германскиот индустриски концерн „Рајнметал“ ќе испорача уште 14 тенкови Леопард 2А4 во Украина во име на холандската влада. Договорот...

Свет 08.03.23 | 11:11

Романија купува американски тенкови Абрамс

Романските воени претставници најавија дека државата ќе купи баталјон тенкови Абрамс од САД, со што Букурешт ќе стане трет корисник на тој тип тенкови во Европа, по...

Свет 22.02.23 | 14:24

Варшава во наредните недели ќе испрати во Киев 14 тенкови „Леопард 2“

Во рок од две до три недели Полска ќе испрати 14 тенкови „Леопард 2“ во Украина, изјави за Си-Ен-Ен портпаролот на полското Министерство за надворешни работи, Лукаш Јасина. Тој...

Свет 09.02.23 | 20:09

Медведев: Украина моли за авиони и тенкови, јасно е како мора да одговориме

Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев во текот на посетата на фабриката за тенкови во сибирскиот град Омск денеска, изјави дека Москва ќе го зголеми производството...

Свет 31.01.23 | 16:15

Украина ќе добие 140 „западни“ тенкови

Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба, денеска изјави дека Киев наскоро, „во првиот бран“ ќе добие меѓу 120 и 140 западни тенкови од коалиција од 12...

Свет 27.01.23 | 21:16

Тенковите „Леопард“ нема да бидат сами: Украина ќе добие голем број примероци и од друго моќно оружје од Полска

Шефот на канцеларијата на украинскиот претседател, Володимир Зеленски, Андриј Јермак, соопшти дека Украина ќе добие 60 полски борбени тенкови „ПТ-91 Тварди“ заедно со...

Свет 26.01.23 | 17:04

И Норвешка ќе испрати тенкови во Украина

Норвешка потврди дека ќе испрати тенкови „Леопард 2“ во Украина. Норвешкиот министер за одбрана Бјорн Арилд Грам, рече дека неговата земја ќе испрати тенкови, но не...

Свет 26.01.23 | 08:40

И Норвешка ќе испрати тенкови во Украина

Норвешка синоќа потврди дека ќе испрати тенкови „Леопард 2“ во Украина. Норвешкиот министер за одбрана Бјорн Арилд Грам, рече дека неговата земја ќе испрати тенкови,...

Свет 21.01.23 | 23:01

Резников: Украинските војници ќе се обучуваат на тенкови „Леопард 2“

Украинскиот министер за одбрана Алексеј Резников изјави дека украинските сили ќе се обучуваат за употреба на борбени тенкови Леопард 2, и покрај тоа што западните сојузници...

Балкан 28.10.22 | 10:34

СИРИЗА и ПАСОК реагираат на одлуката на Мицотакис германските тенкови да се распоредат на Еврос, а не на островите

Грчките опозициски партии СИРИЗА и ПАСОК – Движење на промена реагираат за изјавата на премиерот на Грција Кирјакос Мицотакис дека оклопните возила Мардер кои земјата...

Свет 22.10.22 | 16:22

Руската армија тврди дека уништила тенкови што Македонија ѝ ги донираше на Украина

Руската војска уништила цел баталјон на украинските сили опремен со македонски и словенечки тенкови. Станува збор за првиот механизиран баталјон на 28 бригада на украинската...

Свет 22.10.22 | 11:21

Руските сили уништиле украински баталјон опремен со словенечки и македонски тенкови

Руските сили уништиле баталјон на украинската војска кој бил опремен со македонски и словенечки тенкови. Станува збор за првиот механизиран баталјон на 28-та бригада...

Балкан 19.09.22 | 22:52

Словенците испраќаат тенкови во Украина, за возврат ќе добијат камиони и цистерни од Германија

Словенечкиот премиер Роберт Голоб денеска постигна договор со германскиот канцелар Олаф Шолц за испраќање 28 словенечки тенкови М55С во Украина, за што Словенија ќе...