Норвешка синоќа потврди дека ќе испрати тенкови „Леопард 2“ во Украина.

Норвешкиот министер за одбрана Бјорн Арилд Грам, рече дека неговата земја ќе испрати тенкови, но не го прецизираше бројот.

Весникот „Дагенс Нарингслив“ пишува дека Норвешка размислува да испрати осум од 36-те тенкови што ги има.

САД и Германија вчера потврдија дека ќе испратат тенкови во Украина.

Извор:МИА


Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.