Најмалку седум луѓезагинале во терористички напад што се случил во населбата Неве Јаков во Ерусалим.

Според информации од израелските медицински лица и полицијата, за време на нападот се повредени уште најмалку десет лица, пишува „Јерусалим пост“.

На социјалните мрежи се објавени голем број видеа од местото на настанот, на кои се гледаат десетици патролни автомобили и општ хаос на улицата во близина на местото каде што се случил терористичкиот напад.

Според неофицијални информации, терористичкиот напад се случил во или во близина на синагога.

Според полицијата,осомничениот напаѓач е застрелан.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.