Ознака: полска
Свет 27.02.24 | 17:22

Новата полска влада планира да ја намали училишната програма

Новата полска влада планира да ја намали училишната програма за околу 20 отсто, сметајќи дека наставниците и учениците се преоптоварени со обемната наставна програма. Министерката...

Свет 25.02.24 | 20:21

Пред куќата на рускиот амбасадор во Полска демонстранти фрлиле два тона ѓубре

Демонстрантите денеска фрлија два тона ѓубриво пред домот на рускиот амбасадор во Полска, по повод одбележувањето на втората годишнина од руската инвазија на Украина. Активисти...

Свет 23.02.24 | 23:02

Киев соопшти дека полски претставници не се појавиле на бараните разговори за блокадата на границата

Украинска владина делегација денеска ја посети границата со членката на ЕУ Полска за побарани разговори во врска со протестот и блокадата на товари со украинска стока...

Свет 22.02.24 | 09:25

Зеленски бара средба со лидерите на Полска и ЕУ поради блокадите на полските фармери

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски, ги повика полските и европските лидери да се сретнат на полско-украинската граница за да разговараат за новите блокади...

Култура 15.02.24 | 09:10

Снежана Стојчевска: Библиотеката во денешно време треба да биде многу повеќе од простор за зајмување книги

Полскиот амбасадор во нашата земја, Н.Е Кшиштоф Гжелчик вчера ја посети Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ – Скопје и донираше збирка од педесетина наслови...

Свет 12.02.24 | 12:38

Полска: Европа мора да се обедини, немаме време

Полскиот премиер Доналд Туск денеска ќе ги посети Франција и Германија, пренесува Ројтерс и посочува дека трите земји-членки на Европската унија сакаат уште поблиску...

Свет 10.02.24 | 12:28

Полски министер: Неопходно е да се блокира протокот на овошје од Украина

Министерот за земјоделство и рурален развој на Полска, Чеслав Секиерски, изјави дека е неопходно да се „блокира протокот на овошје“ од Украина. Според него, таквата...

Свет 07.02.24 | 10:05

Сите се на штрек: Полска подигна авиони по рускиот напад врз Украина

Полската армија објави дека ги започнала сите неопходни процедури за обезбедување на воздушниот простор на земјата, откако утринава беше забележана интензивна активност...

Свет 23.01.24 | 09:35

Полска итно подигна борбени авиони поради руската авијација со долг дострел

Полска и нејзините сојузници ги подигнаа авиони поради активност на руската авијација со долг дострел, соопшти оперативната команда на полските вооружени сили. Ве...

Свет 16.01.24 | 13:06

Полските камионџии постигнаа договор со Владата, го прекинуваат протестот

Полските возачи на камиони кои блокираа некои гранични премини со Украина од ноември, постигнаа договор за „одредени услови“ со Владата и ќе го завршат протестот во...

Свет 09.01.24 | 10:56

Во Полска приведена белоруска државјанка осомничена за шпионажа

Белоруска државјанка е приведена во Полска поради сомнение за шпионажа и дека на белоруските безбедносни служби им дала информации за дијаспората во Полска, соопшти...

Свет 30.12.23 | 22:33

Полска нема да ги добие нарачаните тенкови од Јужна Кореја – им пропаднал договорот за заем

Новиот полски премиер, Доначлд Туск изјави дека Полска нема да ги добие нарачаните нови тенкови „Пантер“ од Јужна Кореја затоа што пропаднал договорот за заем, пренесува...

Свет 29.12.23 | 13:20

Неидентификуван летечки објект влегол во Полска од правец на границата со Украина

Неидентификуван летечки објект денеска изутрината навлезе во воздушниот простор на Полска, членка на НАТО, од правец на границата со Украина, соопшти Оперативната...

Свет 12.12.23 | 20:53

За полски пратеник ханука е сатански празник – со противпожарен апарат изгасна свеќник во полскиот Парламент

Пратеникот на полскиот парламент (Сејм) на коалицијата на националисти и евроскептици „Конфедерација“ Гжегож Браун ги изгасна свеќите на менора (еврејски свеќник)...

Свет 11.12.23 | 14:24

Уставниот суд на Полска ги отфрли како неуставни казнените мерки на Врховниот суд на ЕУ

Британските медиуми пишуваат дека одлуката на Врховниот суд на ЕУ доаѓа откако полската националистичка партија Право и правда, која до неодамна беше владејачка политичка...

Свет 11.12.23 | 13:16

По гласањето за доверба, Доналд Туск се очекува да стане нов премиер на Полска

Поранешниот претседател на Европскиот совет, Доналд Туск, се очекува да биде назначен за премиер на Полска, за време на седницата на парламентот која треба да ја плени...

Свет 28.11.23 | 22:26

Четворица загинати во несреќа во полски рудник

Четири лица загинаа во рудникот Собиески во Јаворжно во јужна Полска, соопшти вечерва портпаролката на државната агенција за рударство (WUG). Несреќата во рудникот за...

Свет 13.11.23 | 18:05

Полскиот претседател бара од новиот парламент да продолжи да издвојува четири отсто од БДП за армијата

Претседателот на Полска, Анджеј Дуда, побара од новиот состав на полскиот Парламент и идната влада да продолжат забрзаното да ја вооружуваат полската армија и да не...

Свет 24.10.23 | 15:09

Полската опозиција договори влада, Туск предложен за премиер

Лидерите на опозициските проевропски демократски партии, кои на изборите на 15 октомври во Полска го освоија мнозинството во двата дома на парламентот, во вторникот...

Свет 17.10.23 | 14:56

Опозицијата во Полска ќе го предложи Туск за премиер

Опозициската Граѓанска коалиција (КО) ќе го предложи поранешниот шеф на Европскиот совет и поранешен премиер Доналд Туск за премиер на Полска. Ова денеска го изјави...