Ознака: полска
Свет 26.09.22 | 16:16

Полска нуди основна воена обука

Полската војска ќе им понуди основен еднодневен курс за обука на граѓаните од 18 до 65 години, информираше Министерството за одбрана. Курсот ќе се состои од учење како...

Свет 26.09.22 | 14:32

Полска им забрани влез на Русите по воздушен и морски пат

Ограничувањето стапи во сила една недела откако Естонија, Летонија, Литванија и Полска ги затворија своите копнени граници за руските граѓани, забранувајќи им влез...

Свет 26.09.22 | 11:21

Полска им забрани влез на Русите по воздушен и морски пат

Полска денеска им забрани на руските државјани да влезат во земјата по воздушен и морски пат. Ограничувањето стапи на сила една недела откако Естонија, Латвија, Литванија...

Свет 23.09.22 | 13:51

Полска почна да дели апчиња јод на граѓаните во случај на радијација

Загрижена поради конфликтот во украинската нуклеарна централа Запорожје, Полска дистрибуираше апчиња јод до регионалните противпожарни служби за да им ги дадат на...

Свет 15.09.22 | 20:13

За пофалба: Полската влада ја замрзна цената на струјата

Полската Влада одлучи наредната година да ја ограничи цената на електричната енергија за сите домаќинства што ќе трошат до 2.000 киловатчасови годишно. Станува збор за...

Свет 07.09.22 | 23:45

Шолц ги отфрли барањата на Полска за воени репарации

Германскиот канцелар Олаф Шолц ги отфрли полските барања за исплата на штета што Германија ѝ ја предизвикала на земјата за време на Втората светска војна. – Како и сите...

Свет 01.09.22 | 17:39

Полска утврди дека Германија ѝ должи 1.3 трилиони евра отштета за Втората светска војна

Полска претрпела штети во износ од над 1,3 трилиони евра за време на Втората светска војна, се посочува во извештајот на полската парламентарна комисија, што се очекува...

Свет 26.08.22 | 08:53

Полска бара нови репарации од Германија за Втората светска војна, надвор од досега договорените

Полската влада следната недела ќе го претстави извештајот за штетите што и ги нанела на земјата нацистичката окупација за време на Втората светска војна, јави ДПА, повикувајќи...

Свет 23.08.22 | 19:52

Владата на Полска ќе дава субвенции за греење на домаќинствата, болниците и училиштата

Полската влада ги усвои предлозите на два закона со кои, по субвенциите за јаглен, се воведуваат субвенции за греење од други извори за домаќинствата, училиштата и болниците. Целта...

Свет 16.08.22 | 21:34

Нов учебник во Полска предизвика гневни реакции поради текстот за раѓањето деца

Нов учебник за средни училишта, развиен под покровителство на конзервативната Влада на Полска, наиде на критики кај дел од јавноста, оценувајќи го како обид да се индоктринираат...

Свет 09.08.22 | 21:14

Полска: При блокада на парите, а ЕК нè притисне, ќе го извлечеме оружјето од арсеналот

Полска ќе ѝ одговори на Европската Унија (ЕУ), доколку не ѝ се исплатат наменетите средства за закрепнување од пандемијата, истакнаа денеска владејачките полски политичари,...

Свет 28.07.22 | 17:58

Се бара ист третман на украинските и неукраинските бегалци: ОН ја обвини Полска за двојни стандарди

Специјалниот известувач на Обединетите нации за бегалци, Фелипе Гонзалес Моралес, порача дека полските власти треба да престанат да притвораат мигранти на границата...

Свет 25.07.22 | 22:58

Полска е против задолжителните заштеди на гас во ЕУ

Полска е против предлогот на ЕУ за задолжителни заштеди од 15 проценти во потрошувачката на гас со оглед на тензиите со Русија. – Можеме да зборуваме за доброволни механизми,...

Свет 20.07.22 | 10:18

Кадиров: Украина е веќе решено прашање, следи Полска

еченскиот лидер Рамзан Кадиров, главен сојузник на рускиот претседател Путин се заканува дека по освојувањето на Киев, следната цел е Варшава. Тој во пропагандно видео...

Свет 24.06.22 | 15:04

Полска зема кредит од 450 милиони евра за украинските бегалци

Полска потпиша договор за заем од 450 милиони евра со Банката за развој на Советот на Европа. Средствата ќе бидат наменети за справување со бранот бегалци кои ја напуштија...

Свет 14.06.22 | 11:52

Полскиот претседател: Вратете ни се’ што и дадовме на Украина

Помошта за Киев ги исцрпи воените резерви на Варшава, создавајќи празнини, вели полскиот претседател. Полскиот арсенал на оружје е премногу намален поради воената помош...

Свет 14.06.22 | 11:36

Помошта за Киев ги исцрпи воените резерви на Варшава, вели полскиот претседател

Полскиот арсенал на оружје е премногу намален поради воената помош за Украина, а на земјата и се потребни западните сојузници за да ја компензираат огнената моќ што...

Свет 12.06.22 | 19:07

Захарова ја предупреди Полска: Со муабетите за нуклерарно оружје си го загрозувате народот

Руското Министерство за надворешни работи денеска го критикуваше предлогот на поранешниот шеф на полската дипломатија, а сега пратеник во Европскиот парламент, Родослав...

Свет 04.06.22 | 17:25

Валенса: ЕУ да се распушти и да создаде нова унија без Полска и Унгарија

Добитникот на Нобелова награда за мир и поранешен претседател на Полска, Лех Валенса во интервју за порталот „Интериа” изјави дека Европска Унија мора да се распушти...

Свет 03.06.22 | 20:42

Полска примила најмногу бегалци од Украина

Полска, како земја на Европската Унија, од март примила најмногу Украинци кои бегаат од војната, додека другите земји оттогаш го зголемиле бројот на оние кои добиле...