Рускиот претседател, Владимир Путин, оваа година нема да им го честита Денот на независноста на американскиот претседател Џозеф Бајден и на Американците, соопшти портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Тој истакна дека причината за таквата одлука е тоа што оваа година е врвот на непријателската политика на САД кон Русија.

Песков додаде дека поради тоа, испраќањето честитка во такви услови тешко може да се нарече соодветно.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.