Украина прогласи завршување на  воената операција за освојување на Змискиот Остров во Црното Море.

Од украинската војска соопштија дека украинското знаме се вее на островот.

Воената операција е завршена и во моментов територијата е вратена во јурисдикција на Украина – изјави шефот на прес-центарот на одбранбените сили на Јужна Украина, Наталија Хуменјук.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.