Ознака: Честитка
Македонија 22.11.23 | 10:59

Честитка од Џафери за Денот на албанската азбука

Претседателот на Собранието на Република Македонија упати честитка по повод 22 Ноември, Денот на албанската азбука. Дозволете во име на пратениците во Собранието на...

Македонија 23.10.23 | 12:09

Костадиновска-Стојчевска: На 23 Октомври ја чествуваме македонската револуционерна борба и сме свесни дека таа наша борба живее во мислите на секој македонски граѓанин

„На 23 Октомври ја чествуваме македонската револуционерна борба и сме свесни дека таа наша борба живее во мислите на секој македонски граѓанин, секој ден, со секое сеќавање...

Македонија 23.10.23 | 11:43

Спасовски: Продолжуваме по европскиот пат, во интерес на сите граѓани, за демократска и просперитетна Македонија

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски упати честитка по повод 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба. -Честит 23 Октомври – Денот на македонската...

Македонија 23.10.23 | 11:28

Честитка од МД „Илинден“ – Тирана по повод 23 Октомври

Македонското друштво „Илинден” – Тирана по повод 23 Октомври, Денот на македонската револуционерна борба, упати честитка до сите Македонци со желби за мир, благосостојба...

Македонија 23.10.23 | 10:55

Честитка од СПМ по повод 23 Октомври, Денот на македонската револуционерна борба

Денес го славиме основањето на Македонската револуционерна организација, првиот чекор до македонска држава. Денешниот 23 Oктомври го симболизира почетокот, но и континуитетот...

Македонија 23.10.23 | 10:48

Џафери: Старите битки да бидат потсетник на новите секојдневни битки што ги водиме заедно за современа, демократска Македонија

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери упати честитка по повод 23 Октомври, Денот на македонската револуционерна борба. Како што...

Македонија 23.10.23 | 09:31

Пендаровски: Да ги надминеме поделбите и да се обединиме

Претседателот Стево Пендаровски упати честитка до граѓаните по повод 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба во која вели дека како и пред 130 години,...

Македонија 23.10.23 | 09:02

Мицкоски: И денес, како пред 130 години ни е потребен тој пркос и желба да тргнеме напред, и да ѝ кажеме „не“ на власта која нè турка надолу

Претседатeлот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски упати честитка по повод 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба. 23 Октомври е датум кој во нашата колективна...

Македонија 11.10.23 | 09:37

Мицкоски: 11 Октомври не учи да бидеме обединети и сплотени и да се спротивставиме на оние кои распродаваат, преговараат и уценуваат

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, го честита државниот празник 11 Октомври – Денот на народното востание на македонскиот народ, порачувајќи дека ова...

Македонија 28.09.23 | 15:34

Мицкоски: Бошњаците во Македонија се значаен чинител во градењето на иднината на државата

Во мое лично име и во име на ВМРО-ДПМНЕ, на сите припадници на бошњачката етничка заедница во Македонија им го честитам Меѓународниот ден на Бошњаците, вели Христијан...

Македонија 08.09.23 | 20:32

Ќучук со честитка за 8 Септември: Докажавте дека вашата сила лежи во вашата способност да се здружите, да ги надминете разликите за да изградите обединета земја

Патот на Македонија кон независноста не беше само борба за политичка автономија, тој беше доказ за трајната моќ на единството, вели европратеникот од ДПС/„Обнови...

Македонија 08.09.23 | 14:54

Николоски: Честита независност Македонијо! Доаѓаат твоите синови и ќерки!

Потпретседателот на ВМРО ДПМНЕ, Александар Николоски, на социјалните мрежи преку порака ја честита независноста на Македонија. Честита независност Македонијо! Остануваат...

Македонија 08.09.23 | 13:36

НАТО со честитка по повод Денот на независноста

НАТО Алијансата и Заедничката команда на здружени сили на НАТО во Брунсум со фотографии и видеа од македонските војници во заедничките операции, го честитаа 8 Септември...

Македонија 08.09.23 | 10:45

Мицкоски: 8 Септември е круната на македонската борба за слобода, државност и независност, тој аманет имаме обврска да го оставиме на идните генерации по нас

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, упати честитка до граѓаните по повод 8 Септември – Денот на независноста. Честит 8 Септември, Денот на независноста...

Македонија 02.08.23 | 15:04

„Заедно го чуваме сеќавањето за подвигот на борците за слобода и рамноправност“: Бугарското МНР ни го честита Илинден

Бугарското Министерство за надворешни работи на Твитер профилот упати честитка за празникот Илинден на Македонија. Честит Национален празник на Cеверна Македонија!...

Македонија 28.06.23 | 10:47

Само работа, сплотеност и заеднички труд можат да не исправат пред сите неправди, вели Мицкоски во честитката за Курбан Бајрам

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска упати честитка до граѓаните од исламска вероисповест по повод празникот Курбан Бајрам. Дозволете ми од мое лично...

Македонија 29.05.23 | 10:41

Ковачевски му честиташе на Ердоган: Продолжуваме да го развиваме пријателство помеѓу Македонија и Турција

Премиерот Димитар Ковачевски упати честитки до Реџеп Таип Ердоган, за новиот претседателски мандат. Големото и традиционално пријателство помеѓу Македонија и Турција...

Свет 29.05.23 | 10:08

Бајден и Блинкен го поздравија Ердоган со повторниот избор за претседател на Турција

Претседателот на САД, Џо Бајден, синоќа пред полноќ му ја честита победата на Реџеп Таип Ердоган и повторниот избор за претседател на вториот круг избори во Турција. Со...

Македонија 23.05.23 | 12:44

Мицкоски со честитка по повод 23 Мај – Националниот ден на Власите

Во свое лично име и во име на ВМРО-ДПМНЕ на сите припадници на влашката етничка заедница Ви го честитам 23 Мај – Националниот ден на Власите и Ви посакувам добро здравје,...

Македонија 23.05.23 | 10:01

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 23 Мај – Националниот ден на Власите

Претседателот Стево Пендаровски, по повод 23 Mај – Националниот ден на Власите, упати честитка до припадниците на влашката заедница во Република Македонија. На овој...