Ознака: Честитка
Македонија 03.08.20 | 10:42

Поранешниот потпретседател Џо Бајден ѝ го честита празникот Илинден на македонската заедница во САД

Обединета Македонска Дијаспора, ОМД, невладина, непартиска, непрофитна организација на Mакедонците ширум светот, му се заблагодари на Џо Бајден за следнава изјава: Џил...

Македонија 02.08.20 | 21:20

Ѓорѓе Иванов: Слободата не се освојува еднаш засекогаш, туку секој ден и постојано

Поранешниот претседател Ѓорѓе Иванов, испрати честитка по повод празникот Илинден. „Републиката е на народот, бидејќи од него извира сувереноста и во него се слева...

Македонија 02.08.20 | 21:19

Груевски: Илинден 1903 и Илинден 1944 ќе останат датуми во историјата со кои македонскиот народ и држава ќе останат вечно поврзани

Поранешниот премиер Никола Груевски  на социјаните мрежи го честита денешниот празник. Честит Илинден!!! Илинден 1903 и Илинден 1944 ќе останат датуми во историјата со кои...

Македонија 02.08.20 | 10:47

Заев: Илинден е голем светилник што го покажува правецот кон сигурната иднина

Денеска 2 Август – Денот на Републиката, оддаваме почит кон нашето херојско минато, нагласува претседателот на СДСМ Зоран Заев во честитката упатена до сите граѓани...

Македонија 02.08.20 | 09:03

Треба да ги чуваме илинденските идеали од чија вредност како општество во овие мигови силно отстапуваме

Илинден е носечкиот код врз кој почива оваа македонска држава и од тогаш до денес, секоја година на Св. Илија се празнува овој подвиг, пишува во честитката по повод Денот...

Македонија 02.08.20 | 08:44

Со членството во НАТО и почетокот на преговорите за ЕУ ги остваруваме идеалите и визиите и на илинденците и на асномците

Претседателот Стево Пендаровски, по повод 2 Август – Илинден, Денот на Републиката, упати честитка до граѓаните на Македонија. Нека ни е честит 2 Август, Илинден ‒ Денот...

Македонија 31.07.20 | 11:04

Меѓучовечката љубов и разбирање се основата на благосостојба на едно општество

Лидерот на партијата ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на својата фејсбук страница напиша статус во кој им го честита верскиот празник Курбан Бајрам на сите припадници...

Балкан 16.07.20 | 18:19

Илир Мета: Честитки до албанските партии за високата застапеност во македонскиот парламент

Албанскиот претседател Илир Мета испрати порака во која и честита на Македонија за одржувањето слободни избори. Преку објава на Фејсбук, шефот на албанската држава...

Македонија 04.07.20 | 11:25

Честитка на Заев за Денот на независноста на САД

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска испрати честитка по повод Денот на независноста на Соединетите Американски Држави – 4 Јули. Заев во честитката потсетува дека...

Македонија 22.06.20 | 21:38

Спасовски: Им посакуваме успех на Вучиќ и СНС во новиот мандат

Техничкиот премиер Оливер Спасовски со објава на Фејсбук и посака успех во новиот мандат на Српската напредна партија (СНС) на српскиот претседател Александар Вучиќ,...

Македонија 24.05.20 | 15:09

Никола Груевски: Денешната радост и слава нека се преточи во сплотеност, меѓусебно разбирање и помагање

Денот на македонските и сесловенски просветители, светите браќа “Кирил и Методиј” кој оставија неизбришлива и вечна трага во нашето просветлување и напредок. Светци...

Македонија 24.05.20 | 14:18

Граѓаните да останат во своите домови за време на ограничувањето, се надевам дека многу наскоро животот ќе се врати во нормала

Денес граѓаните празнуваат два големи и значајни празници, еден верски и еден државен. На колегите, а потоа и на сите граѓани им ги честитам двата празници, напиша министерот...

Македонија 24.05.20 | 10:32

Мицкоски со честитка за Рамазан Бајрам: Заедно и сплотени можеме да изградиме држава во која нашите деца ќе сакаат да живеат

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО ДПМНЕ на сите верници од исламска вероисповед им го честита празникот Рамазан Бајрам. Ви посакувам добро здравје, среќа, мир и благосостојба...

Македонија 24.05.20 | 10:03

Заев го честита Фитер Бајрам

Претседателот на СДСМ Зоран Заев го честиа верскиот празник Фитер Бајрам на сите верници од Исламска вероисповед, Во текот на овој месец, поминавте низ големи искушенија...

Македонија 24.05.20 | 09:59

Хуманоста, посветеноста и пожртвуваноста на Кирил и Методиј да ни биде пример како треба да ги живееме своите животи

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО ДПМНЕ го честита државниот празник, Денот на сесловенските просветители и учители, Св. Кирил и Методиј. На овој ден Св. Кирил и Методиј...

Македонија 24.05.20 | 09:53

Заев: Нека е честит денот на словенските просветители Св.Кирил и Методиј

Претседателот на СДСМ Зоран Заев во свое лично име и од името на СДСМ упати честитка до граѓаните по повод 24 мај – денот на сесловенските просветители Св.Кирил и Методиј. Со...

Македонија 23.05.20 | 15:51

Честитка од Пендаровски за Рамазан бајрам: Да останеме претпазливи и дисциплинирани и да ги почитуваме препораките во борбата со Ковид-19

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, упати честитка до граѓаните со исламска вероисповед,...

Македонија 09.05.20 | 11:33

Европа ќе ја донесеме затоа што нашиот народ тоа го заслужува

Дозволете во мое име и во име на ВМРО-ДПМНЕ да го честитам 9ти мај, Денот на победата над фашизмот и Денот на Европа, стои во честитката упатена од Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ,...

Македонија 05.05.20 | 14:04

Мицкоски: Македонската нација и јазик поминале низ поголеми премрежија, но останале тоа што се

На денешен ден пред 75 години македонската азбука е усвоена како официјално писмо на македонскиот јазик. Блаже Коневски велеше јазикот е нашата татковина, а Крсте Петков...

Македонија 03.05.20 | 12:19

Коалицискиот партнер на Заев упати честитки до УЧК затоа што прогласиле слободна зона во Македонија

Втори мај е ден на националната гордост, напиша на Фејсбук Билал Касами, лидерот на БЕСА и предизборен коалиционен партнер на СДСМ и Заев кој честиташе “ослободување”...