Ознака: владимир путин
Свет 08.12.22 | 15:23

Путин: Не полудевме, свесни сме што е нуклеарно оружје

Рускиот претседател, Владимир Путин, смета дека ризикот од нуклеарна војна се зголемува, но додава дека Русија не полудела и дека нема да биде прва што ќе употреби нуклеарно...

Свет 05.12.22 | 20:37

Путин потпиша закон со кој се забрануваат нетрадиционални сексуални односи

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша закон кој ги опфаќа интернетот, медиумите, книгите, аудиовизуелните услуги, кинематографијата и рекламирањето. Во согласност...

Свет 05.12.22 | 18:28

Ја испробуваше неговата издржливост: Путин со Мерцедес се возеше по нападнатиот Кримски мост

Рускиот претседател Владимир Путин се возеше со Мерцедес преку Кримскиот мост, помалку од два месеци по експлозиите кои го оштетија мостот. Патниот и железнички мост...

Свет 03.12.22 | 12:21

Британскиот шеф на дипломатијата: Путин може да ги искористи мировните преговори за да обучи повеќе војници и да произведе повеќе муниција

Шефот на британската дипломатија, Џејмс Клеверли, во интервју за Телеграф предупреди дека рускиот претседател Владимир Путин би можел да ги искористи мировните преговори...

Свет 03.12.22 | 10:34

САД: Ограничувањето на цената на руската нафта веднаш ќе го прекине главниот извор на приход на Путин

Новото ограничување на цената на руската нафта, што вчера го договорија членките на Европската унија, а денеска го потврдија членките на Г7 и Австралија, веднаш ќе го...

Свет 03.12.22 | 08:50

Белата куќа ја објасни изјавата на Бајден: Засега не планира да се среќава во Путин

Белата куќа ја појасни изјавата што американскиот претседател Џо Бајден ја даде претходно, истакнувајќи дека американскиот претседател во моментов не планира да разговара...

Свет 02.12.22 | 12:27

Кремљ: Путин е отворен за разговори за Украина

Рускиот претседател Владимир Путин е отворен за разговори за можно решение во Украина, но одбивањето на САД да ги признаат анектираните територии како руски го попречува...

Свет 29.11.22 | 19:42

Протекоа информации од младоста на Путин: Објавени документи за операција во која учествувал како агент на КГБ

Пред да ја преземе контролата над Кремљ, рускиот претседател Владимир Путин, како агент на КГБ, изведувал акции против слободумни уметници. Ова се гледа од документи...

Свет 24.11.22 | 22:15

Путин се закани: Западот ќе се соочи со сериозни последици ако воведе ограничување на цената на руската нафта

Рускиот претседател Владимир Путин предупредува на сериозни последици за глобалниот енергетски пазар доколку Западот воведе ограничување на цената на руската нафта. Во...

Свет 15.11.22 | 13:50

Путин потпиша указ со кој Русите со двојно државјанство може да бидат повикани во војска

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ со кој им се овозможува на Русите со двојно државјанство да служат во вооружените сили на земјата, пишува Москоу Тајмс. Изменетата...

Свет 12.11.22 | 21:34

Ги знае сите негови тајни: Ова е адвокатката на Путин

Ретко кој ја познава Талија Чабриева во Швајцарија, таа е жена која е многу озлогласена во Русија како адвокатот на Путин. Благодарение на неа Путин има моќ колку што...

Свет 10.11.22 | 09:18

Почина блискиот пријател на Путин и негов голем сојузник

Поранешниот шеф на руската Федерална служба за контрола на дрога и поранешен близок пријател на Владимир Путин, Виктор Черкесов, починал на 73-годишна возраст. Черкесов...

Свет 09.11.22 | 16:51

Фон дер Лајен: Путин со сè се обиде да не клекне на колена, но не успеа

Рускиот претседател Владимир Путин направи се за да не клекне на колена но не успеа, изјави денеска пред Европскиот парламент претседателката на Европската комисија...

Свет 08.11.22 | 12:13

Путин сепак ќе дојде на Г 20, Зеленски се мисли: Доколку дозволи ситуацијата, тој ќе биде со нас

Претседателот на Индонезија, Џоко Видодо денеска изјави дека неговиот руски колега Владимир Путин ќе присуствува на претстојниот Самит на Г20 на Бали доколку „дозволи...

Свет 07.11.22 | 10:57

Путин: Хирошима и Нагасаки се доказ дека не треба да ги напаѓате големите градови за да победите

Рускиот претседател Владимир Путин ги вознемири западните лидери повикувајќи се на нуклеарните напади врз Хирошима и Нагасаки во разговор со францускиот претседател...

Свет 02.11.22 | 17:09

Путин: Москва го задржува правото да се повлече од Договорот за жито

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека Москва го задржува правото да се повлече од Договорот за испорака на жито, но оти доколку го стори тоа, тоа нема...

Свет 02.11.22 | 09:12

Изгледаат како супермодели, а ги нарекуваат Путинови ангели на смртта: 16 девојки, војни пилоти, влегуваат во војна со Украина

Руската војска оформи единица составена од жени пилоти кои се обучени за управување со стратешко нуклеарно оружје. Владимир Путин ги претстави таканаречените Ангели...

Свет 01.11.22 | 22:17

Џонсон: Путин не е луд, нема да употреби нуклеарно оружје во Украина

Поранешниот британски премиер, Борис Џонсон, во интевјуто за „Скај њуз“ изјави дека не верува оти рускиот претседател Владимир Путин ќе нареди употреба на тактичко...

Свет 01.11.22 | 07:47

Путин: Русија го суспендираше, но не го заврши своето учество во договорот за извоз на храна

Рускиот претседател Владимир Путин синоќа изјави дека неговата земја го суспендирала, но „не го завршила“ учеството во договорот со Украина за извоз на храна преку...

Свет 29.10.22 | 18:06

Претседателката на Европската централна банка: Путин е виновен за инфлацијата во Европа

Европската централна банка мора да ги зголеми каматните стапки поради инфлацијата предизвикана од војната што рускиот претседател Владимир Путин ја води во Украина,...