Рускиот претседател Владимир Путин денеска го оквалификува како „кражба“ замрзнувањето на руски средства во странство, предупредувајќи дека потегот „нема да помине неказнето“.

Путин нагласи дека западните земји се обидуваат да изнајдат „некаков вид на правна основа“ за замрзнувањето.

Но и покрај сите измами, кражбата се уште е кражба и нема да помине неказнето, изјави Путин.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.