Рускиот претседател Владимир Путин во наредните недели ќе ги посети Северна Кореја и Виетнам, објави денеска весникот „Ведомости“, повикувајќи се на дипломатски извор.

Рускиот амбасадор во Cеверна Кореја, Александар Мачегора, за Ведомости потврди дека посетата на претседателот на Пјонгјанг ќе се случи и дека тој „активно се подготвува“.

Весникот напиша дека Путин би можел да го посети Виетнам веќе во јуни, а најверојатно веднаш по посетата на Cеверна Кореја.

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун ја посети Русија минатиот септември на разговори со Путин.
Кремљ соопшти дека Русија сака да изгради партнерство со Cеверна Кореја „во сите области“, но се уште не го потврдиле датумот на посетата.

Русија ги зајакна своите врски со Cеверна Кореја и други земји непријателски настроени кон САД, како што е Иран, откако ја започна војната против Украина, а зајакнувањето на тие врски е извор на загриженост за Западот.

Во јануари, САД и Украина ја обвинија Русија дека користи севернокорејски балистички ракети со краток дострел во нејзините напади врз Украина, што Русија одби да го потврди или негира.

Ведомости објави дека Путин и Ким може да разговараат за увоз на работници мигранти од Северна Кореја. Русија се соочува со акутен недостиг на работна сила поради војната во Украина, бидејќи стотици илјади мажи се регрутирани или заминаа во странство за да избегнат мобилизација.

Единствената посета на Путин на Cеверна Кореја беше во 2000 година, што беше негова прва година како претседател.

Ведомости цитираше руски трговски претставник во Виетнам минатиот месец дека главното трговско прашање меѓу двете земји е банкарската инфраструктура за трансфери на пари.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.