По смртта на кралицата  нејзиниот најстар син, принцот Чарлс, го презема тронот.
Бидејќи Чарлс го презема тронот, стиховите на „God Save the Queen“ се менуваат во „God Save the King“.

Сите стихови ќе останат исти, освен заменките и „кралицата“ ќе се заменат со зборот „крал“.

Покрај зборовите на националната химна ќе бидат променети, а ќе бидат испечатени и нови поштенски марки и валута што ќе го одразуваат искачувањето на принцот Чарлс на тронот.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.