Ознака: кралица елизабета втора
Свет 18.09.22 | 19:10

Биг Бен ќе заѕвони за кралицата вечерва и утре

Една од најголемите саат-кули во светот, лондонската Биг Бен, ќе заѕвони вечерва во 20 часот по локално време (21 часот по средноевропско време), кога ќе се одржи едноминутно...

Македонија 18.09.22 | 17:46

Пендаровски ѝ оддаде почит на кралицата Елизабета Втора

Претседателот на државата Стево Пендаровски на својот Фејсбук профил сподели фотографија од потпишувањето во книгата на жалост во Лондон. „Дојдовме во Лондон за да...

Фудбал 13.09.22 | 09:01

Смртта на кралицата направи проблеми во натпреварите од ЛШ и ЛЕ

Натпреварот меѓу фудбалерите на Арсенал и ПСВ кој требаше да се одигра в четврток во рамки на Лига Европа е одложен, соопшти денеска УЕФА. Дуелот, како што се прецизира...

Свет 12.09.22 | 18:19

Круната и телото на Елизабета со скапоцениот дијамант од Индија изложени во Шкотска

Ковчегот со телото на кралицата Елизабета Втора е положен во катедралата Сент Џајлс во Единбург. Поворката која тргна од палатата Холирудхаус ја предводеше британскиот...

Свет 08.09.22 | 20:34

Нема веќе „Господ ја чува кралицата“: Велика Британија ќе ја промени химната

По смртта на кралицата  нејзиниот најстар син, принцот Чарлс, го презема тронот. Бидејќи Чарлс го презема тронот, стиховите на „God Save the Queen“ се менуваат во „God Save the King“. Сите...

Свет 08.09.22 | 16:28

Сите четири деца се со кралицата, се очекува пристигнувањето на Хари и Меган

Војводата и војвотката од Сасекс, принцот Хари и Меган Маркл ќе отпатуваат во Шкотска, изјави портпаролот на двојката. Парот, кој сега живее во САД, последните денови...

Свет 08.09.22 | 14:57

Се влошува здравјето на кралицата Елизабета Втора

Британската кралица Елизабета Втора е ставена под медицински надзор бидејќи лекарите се „загрижени за здравјето на нејзиното височество“, соопшти Бакингемската...

Свет 20.02.22 | 13:38

И кралицата Елизабета ја фати корона

Кралицата Елизабета е позитивна на Ковид-19, соопшти Бакингемската палата. Британската кралица има „благи симптоми слични на настинка“, но се очекува да продолжи со...

Свет 10.02.22 | 23:36

Принцот Чарлс се сретнал со Kралицата два дена пред да биде позитивен на Ковид-19

Принцот Чарлс се сретнал со британската кралица Елизабета Втора во замокот Виндзор два дена пред да биде позитивен на тестот за корона вирус. Неименуван извор од кралското...