Ознака: химна
Ракомет 13.01.23 | 20:54

Грмна македонската химна во Краков

На трибините во „Таурон Арена“ доминира црвено-жолтата боја, а околу 1.000 навивачи на Македонија ги бодрат ракометарите против фаворитот, а салата особено грмна при...

Фудбал 19.11.22 | 20:45

Слушнете како звучи химната на Светското првенство во Катар

Латино ѕвездата Малума, американската раперка Ники Минаж и либанската уметница Мирјам Фарес ја претставија песната „Tukoh Taka“ која ќе биде официјалната химна на Светското...

Ракомет 05.11.22 | 18:37

Почна ЕП: Ракометарките низ солзи ја испеаа македонската химна!

Многу емоции ги преплавија македонските ракометни репрезентативки, кои денеска во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје ги почнаа настапите на Европското првенство (ЕП)...

Македонија 27.09.22 | 18:25

Бугарското МНР го осуди исвиркувањето на химната во Скопје

Бугарското министерство за надворешни работи го осуди исвиркувањето на бугарската химна на фудбалскиот натпревар меѓу репрезентациите на Македонија и Бугарија во...

Свет 08.09.22 | 20:34

Нема веќе „Господ ја чува кралицата“: Велика Британија ќе ја промени химната

По смртта на кралицата  нејзиниот најстар син, принцот Чарлс, го презема тронот. Бидејќи Чарлс го презема тронот, стиховите на „God Save the Queen“ се менуваат во „God Save the King“. Сите...

Македонија 08.09.22 | 17:11

Мицковски: Убав слоган направиле од химната која не сакаат да ја чујат

Убав слоган направиле од химната која не сакаат да ја чујат, коментира аналитичарот Ивор Мицковски. Слободен е Грујо, ние другите сме обединети околу заедничката мизерија.   Заборавивте...

Ракомет 14.08.22 | 22:39

Вака се пее химната: Македонските ракометни надежи освоија злато, па ги пуштија грлата на најјако

На завршувањето на ЕХФ Шампионатот, на кој македонските ракометни надежи го освоија златото, на свечената церемонија организаторот ја пушти можеби најкратката верзија...

Македонија 01.08.22 | 10:02

Ковачки за аматерските раце на стомак на Ковачевски: Ја срамиш Македонија што за жал сè уште ја претставуваш

Кога се интонира химна, рацете не може по ниту една основа да ги држиш на стомак, му се обраќа полковникот Драган Ковачки на премиерот Димитар Ковачевски, кој вчера не...

Македонија 31.07.22 | 17:44

Химната повторно скратена: Шпанскиот премиер не слушна за Крушевската република, Гоце Делчев и Питу Гули

Шпанскиот премиер Педро Санчес Кастехон денеска пред платото пред Владата беше пречекан со највисоки почести. Домаќинот Димитар Ковачевски го пречека гостинот и се...

Македонија 18.01.22 | 14:49

Владо Јовановски: Или свирете ја химната до крај и пејте ја сосе Гоце, Питу, Даме и Јане, или не ја галатете

Или свирете ја химната до крај и пејте ја сосе Гоце, Питу, Даме и Јане, или не ја галатете. Во спротивно пуштете нешто друго, пр. РЕКВИЕМ (миса за мртвите), напиша актерот...

Калеидоскоп 02.01.22 | 20:20

Во Струга одбележани 80 години од првото пеење на химната

Струга одбележа осум децении од првото пеење на химната на Македонија. Струшките родољуби на Новогодишната ноќ во 1942 година во куќата на Сотир Шута за прв пат ја отпеале...

Фудбал 14.11.21 | 18:17

Македонската химна од 16 илјади грла на градски стадион

Почна последниот натпревар од мундијалските квалификации на кој со победа македонсакта фудбалска репрезентација првпат во својата историја ќе обезбеди место во баражот...

Македонија 23.06.21 | 23:30

Заев тврди дека не разговарал со Ахмети за промена на знамето, грбот и химната

Премиерот Зоран Заев негира дека со лидерот на ДУИ Али Ахмети разговарал за промена на трите државни симболи, знамето, грбот и химната. Според Заев, етничките прашања...

Македонија 23.06.21 | 09:29

Oсмани: Химната не е инклузивен елемент во државата

Дека се преговара пишуваат медиуми, а не дека Ахмети вели, изјави министерот за надворешни работи Бујар Османи синоќа во „Клик Плус“ на ТВ21 и ги демантираше пишувањата...

Македонија 22.06.21 | 23:34

Алијанса: Ахмети и Заев сo „театарот“ за химната бегаат од неуспехот во интеграциите

Нема промена на химната, има неуспех во интеграциите, реагира опозициската Алијанса за Албанците откако денеска се случи и второто бугарско вето во однос на македонската...

Македонија 22.06.21 | 21:58

А убаво не израдува Зоки дека ДУИ ја напуштиле етничката агенда…

АХМЕТИ: ПРЕГОВАРАМЕ СО ЗАЕВ ЗА НОВА ХИМНА И ЗНАМЕ. Нека биде некоја песничка за природата, нешто зелено и течно, лесно разбирливо, ако може и Хасан Приштина и УЧК да се...

Македонија 22.06.21 | 19:05

Јакимовски: Укажувавме дека со Заев не очекува промена на знаме, химна и грб и еве се остварува

Ахмети сега им укажа на граѓаните што ги очекува во наредниот временски период, вели лидерот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски, за „Што не е јасно“ на Алфа, во однос на најавата...

Македонија 22.06.21 | 18:57

Влада: Не е разговарано за промена на знаме, грб или химна на државата

Ниту во Владата, ниту во владејачката партија СДСМ, ниту со премиерот Заев не е разговарано за промена на знаме, грб или химна на државата, велат од Владата за МИА, по...

Македонија 14.06.21 | 23:19

Трибина на СДСМ во Прилеп: Интонирана химната, ама го немаше стихот со Гоце Делчев

Владеачката партија денеска одржа граѓанска трибина во Прилеп На трибината говорници беа вицепремиерот за борба против корупција, Љупчо Николовски, пратеникот Миле...

Музика 01.06.21 | 08:38

ДНК ја собра естрадата, заедно пејат „Македонија на Европско“

Музичари, спортисти, јавни личности – скоро цела македонска естрада ја собраа Андреј и Панчо за новата песна посветена на македонските фудбалери и нивниот престоен...