Американскиот претседател Џо Бајден ќе го пречека францускиот претседател Емануел Макрон во Белата куќа во државна посета на 1 декември.

Ова го изјави портпаролката Карин Жан-Пјер.

– Тесно соработуваме со Франција на цела низа глобални предизвици… вклучително и војната во Украина – рече таа, додавајќи дека Бајден го смета Макрон за „близок и ценет партнер“, пренесува Ројтерс.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.