Претседателот на Франција, Емануел Макрон, се надева дека Реал Мадрид нема да го спречи Килијан Мбапе во евентуалното учество во францускиот олимписки тим на Игрите во Париз.

Нема официјална потврда дека актуелниот играч на Пари Сен Жермен по завршувањето на сезоната ќе се пресели на Сантијаго Бернабеу, но повеќе информации тврдат дека трансферот е веќе договорен.

Тогаш Мбапе веќе треба да биде играч на Реал, а во принцип клубот има право да го суспендира за Олимпијадата. Сепак, поради нивната организација, Французите сакаат да ја имаат својата најголема ѕвезда во составот.

-Ќе дадеме максимум за да имаме силен тим на Игрите. Верувам и во француските и во останатите европски клубови дека ќе ги пуштат своите играчи ако добијат репрезентативен повик, рече Макрон.

Потоа беше прашан од дописникот на „Ас“ дали мислел на претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез. „Да, токму на тоа мислев“, одговори шефот на државата на Франција.

Сепак, останува да се види дали и самиот Мбапе ќе сака да игра на Олимпијадата, бидејќи претходно ќе биде дел од репрезентацијата на Европското првенствоRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.