Ознака: Емануел Макрон
Свет 15.09.23 | 20:02

Макрон: Францускиот амбасадор во Нигер го држат како заложник во амбасадата

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека амбасадорот на неговата земја во Нигер – Силвен Ите – е „буквално земен како заложник“ од воената хунта...

Останати спортови 10.09.23 | 18:37

Макрон: Не може да се вее руско знаме на ОИ во Париз

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска за парискиот спортски весник „Л’Екип“ изјави оти „не може да има руско знаме на Олимписките игри (ОИ) во Париз во време...

Македонија 01.09.23 | 13:25

Пендаровски: Макрон никаде не вели дека Западен Балкан не треба да влезе во ЕУ додека тие прават внатрешно преуредување

Претседателот Стево Пендаровски рече дека изјавата на францускиот претседател Емануел Макрон за реформирањето и проширувањето на ЕУ не е ништо ново, и дека тој тоа...

Македонија 29.08.23 | 08:11

Ако ЕУ некогаш се проширува со Западен Балкан ќе биде со едно столче и без право на вето

По излагањето на францускиот претседател  Емануел Макрон и по говорот на претседателот на Европскиот совет Жан Мишел во Словенија станува јасно во кој правец ќе се...

Македонија 28.08.23 | 17:17

Макрон ги сруши надежите за членство до 2030 година: ЕУ можеби треба да еволуира кон Унија со „повеќе брзини“

Францускиот претседател Емануел Макрон  рече дека ЕУ „можеби“ треба да еволуира кон унија со „повеќе брзини“ додека размислува за интегрирање на Украина, Молдавија...

Свет 09.08.23 | 15:50

Франција ја губи доминацијата во Африка

Во отвореното писмо до Емануел Макрон, објавено во весникот „Фигаро“, 92 француски сенатори му посочуваат на францускиот претседател дека неуспесите на Париз на полето...

Свет 30.07.23 | 19:57

Макрон: Нема да толерираме напад врз француските интереси во Нигер

Францускиот претседател Емануел Макрон „нема да толерира никаков напад врз Франција и нејзините интереси“ во Нигер, а Париз ќе одговори „веднаш и решително“ во случај...

Свет 18.07.23 | 20:49

Путин се повлече од клучниот договор, Макрон му порача: Направи огромна грешка

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека Владимир Путин направил огромна грешка со повлекувањето од важниот договор за жито. Зборувајќи пред новинарите...

Свет 13.07.23 | 10:58

На Макрон му стигнал отсечен прст: Вознемиреност во Елисејската палата

Отсечен прст бил испратен до резиденцијата на францускиот претседател Емануел Макрон, објави весникот „Валеурс акуелес“ цитирајќи извор од безбедносните сили. Вознемирувачкиот...

Балкан 08.07.23 | 15:03

Вучиќ лут, разговараше со Макрон: Неприкриено e насилството насочено кон Србите на Косово

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, оствари телефонски разговор со својот колега, претседателот на Франција, Емануел Макрон, во кој разговарале за актуелната...

Свет 01.07.23 | 15:44

Немирите во Франција го натераа Макрон да ја одложи посетата на Германија

Францускиот претседател Емануел Макрон ја одложи утрешната официјална посета на Германија поради немирите во Франција, соопшти кабинетот на германскиот претседател. Францускиот...

Свет 13.06.23 | 14:46

Макрон ќе го засилува домашното производство на лекови

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека ќе претстави план за производство на клучните лекови во Франција за да се справи со недостигот на увезени...

Свет 10.06.23 | 20:27

Макрон го повика Иран веднаш да престане да ја поддржува Русија во војната во Украина

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска го повика својот ирански колега Ебрахим Раиси веднаш да престане да ја поддржува Русија во војната во Украина со испорака...

Свет 16.05.23 | 10:31

Макрон вети две милијарди евра за намалување на даноците за средната класа

Францускиот претседател Емануел Макрон најави дека француската Влада ќе одвои две милијарди евра за намалување на даноците за средната класа. Побарав од Владата да...

Свет 15.04.23 | 12:46

Франција ќе гори: Макрон го потпиша Законот за пензиски реформи, синдикатите ќе ги интензивираат протестите

Претседателот на Франција, Емануел Макрон денеска го потпиша Законот за пензиската реформа откако вчера истиот беше одобрен од Уставниот совет. Францускиот министер...

Свет 14.04.23 | 18:44

Орбан го поддржа Маркон

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан денеска го поддржа францускиот претседател Емануел Макрон, чија неодамнешна изјава во Кина предизвика критики во Европа и во САД. Макрон...

Свет 12.04.23 | 22:55

Макрон: Да се ​​биде сојузник на САД не значи да се биде нивeн вазал

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека да се биде сојузник на САД не значи да се биде нивен вазал, потврдувајќи ги претходните свои изјави за Тајван. „Да...

Свет 12.04.23 | 19:24

Во Амстердам нападнат францускиот претседател Макрон

Незадоволството од пензиската реформа, со која старосната граница за пензионирање ќе се помести од 62 на 64 години, го наруши и првиот ден од посетата на Макрон на Холандија. Припадниците...

Свет 11.04.23 | 19:36

Maкрон во Хаг

 Претседателот на Франција, Емануел Макрон денеска во Хаг одржа говор „За иднината на Европа“, но на почетокот тој беше прекинат од демонстранти во салата.Во институтот...

Свет 10.04.23 | 08:18

Макрон смета дека Европа не смее да ги следи САД и Кина во однос на Тајван

Францускиот претседател Емануел Макрон рече дека не е во интерес на Европа да ескалира кризата околу Тајван и оти треба да продолжи со стратегија која е независна и од...