Ознака: Емануел Макрон
Свет 20.05.20 | 10:03

Партијата на Макрон загуби мнозинство во Парламентот

Партијата на францускиот претседател Емануел Макрон, Република во движење го загуби мнозинството во Парламентот, откако ја напуштија седум пратеници. Заедно со неколку...

Свет 19.05.20 | 10:19

Партијата на Макрон го изгуби апсолутното мнозинство во Парламентот

Во францускиот Парламент формирана е уште една пратеничка група од актуелни и поранешни членови на владејачката партија Република во движење (ЛРЕМ), со што партијата...

Свет 22.04.20 | 15:37

Макрон ја отфрли идејата на Морисон за меѓународна истрага за пандемијата на коронавирусот

Францускиот претседател Емануел Макрон ја отфрли идејата на австралискиот премиер Скот Морисон за итна меѓународна истрага за пандемијата на новиот коронавирус. Макрон...

Свет 17.04.20 | 09:42

Макрон: Дојде моментот на вистината за ЕУ

Францускиот претседател Емануел Макрон смета дека дојде моментот на вистината за Европската унија кога таа мора да покаже солидарност со земјите погодени од болеста...

Свет 15.04.20 | 20:13

За ова зборува цела Франција: Емануел Макрон снимен како се расправа со медицинска сестра

Францускиот претседател Емануел Макрон се впуштил во вербална расправија со медицинска сестра од болницата во Париз, само неколку дена пред да признае јавно дека Франција...

Свет 14.04.20 | 12:22

Франција уште еден месец во карантин

Францускиот претседател Емануел Макрон објави дека земјата ќе остане во карантин поради коронавирусот уште еден месец. Во телевизиското обраќање до нацијата, Макрон...

Свет 27.03.20 | 08:55

Maкрон: Постои ризик дека епидемијата ќе ги поткопа столбовите на ЕУ

Претседателот на Франција, Емануел Макрон ги предупреди лидеирте на земјите-членки на Европска Унија дека кризата со новиот коронавирус го доведува под прашање „опстанокот...

Свет 17.03.20 | 09:49

Макрон: Ние сме во војна

Францускиот претседател Емануиел Макрон најави воведување драстичнимерки заради ширењето на коронавирусот, па рекол дека неговата држава е во војна. Утре на пладне...

Свет 16.03.20 | 21:34

Непријателот е тука, Франција е во војна

Францускиот претседател, Емануел Макрон, најави нови и построги мерки за борбата против ширење на епидемијата на коронавирусот во Франција. Во обраќање до нацијата,...

Свет 02.03.20 | 10:52

Макрон: Франција ќе им помогне на Грција и Бугарија да ги заштитат своите граници

Франција е подготвена да понуди помош во заштитата на границите од пристигнувањето на мигранти, рече францускиот лидер, Емануел Макрон. „Изразувајќи целосна солидарност...

Свет 19.02.20 | 09:23

Макрон: Нема да дозволам ниту една земја да не храни со сепаратизам

Претседателот на Франција, Емануел Макрон вчера изјави дека ќе ја ограничи праксата други земји да праќаат имами и учители во Франција, со цел да го запри „сепаратизмот“. Тој...

Свет 15.02.20 | 15:46

Макрон: Ние не функционираме со 27 членки, мислите ќе функционираме ако сме 30, 32 или 33?

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека доколку резултатите од мартовскиот извештај на Европската комисија за Република Македонија и Албанија се позитивни,...

Македонија 15.02.20 | 12:58

Maкрон: Во зависност од тоа дали резултатите се позитивни, тогаш би имало почеток на преговори со Скопје и Тирана

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска во Минхен изјави дека ако резултатите од Извештајот на Европската комисија во март за Македонија и Албанија се позитивни...

Свет 08.02.20 | 12:57

Две третини од Французите сметаат дека Макрон е лош претседател

Околу 64 отсто од Французите сметаат дека претседателот Емануел Макрон е „лош претседател“, покажуваат резултатите на анкетата на групата Одокс. Анкетата, спроведена...

Свет 03.02.20 | 13:12

Макрон во Варшава за проширувањето на ЕУ и отварањето на преговори со Македонија

Полскиот претседател Анджеј Дуда ќе се обиде денеска во Варшава да го убеди францускиот претседател Емануел Макрон да го олесни неговиот скептичен став кон проширувањето...

Свет 30.01.20 | 09:34

Макрон ја обвини Турција дека го крши договорот за Либија

Францускиот претседател Емануел Макрон синоќа ја обвини Турција дека го прекршува договорот за запирање на странското мешање во Либија со испраќањето воени бродови...

Свет 22.01.20 | 18:38

Невиден скандал во Ерусалим: Макрон ја избрка израелската полиција од црква!

Францускиот претседател Емануел Макрон ги исфрлил денеска припадниците на израелската полиција од црквата Света Ана во стариот дел на Ерусалим, која според меѓународните...

Свет 20.01.20 | 22:58

Макрон и Трамп договорија примирје за дигиталниот данок

Претседателот на Франција, Емануел Макрон изјави дека имал „одличен разговор“ со претаседателот на САД , Доналд Трамп за данокот на дигитални услуги што Франција...

Свет 18.01.20 | 10:44

Maкрон итно евакуиран од Париз

Триесет демонстранти синоќа се обидоа да влезат во театарот „Буфе ди Норд“ каде францускиот претседател Емануел Макрон гледаше претстава. Но, тие беа спречени од полиција,...

Македонија 08.01.20 | 21:25

Макрон го менува ставот, зелено светло за Македонија во мај?

Францускиот претседател Емануал Макрон денеска по средбата со хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ во Париз, изјави дека Франција ќе ги повлече резервите за проширување...