Ознака: Емануел Макрон
Свет 13.07.23 | 10:58

На Макрон му стигнал отсечен прст: Вознемиреност во Елисејската палата

Отсечен прст бил испратен до резиденцијата на францускиот претседател Емануел Макрон, објави весникот „Валеурс акуелес“ цитирајќи извор од безбедносните сили. Вознемирувачкиот...

Балкан 08.07.23 | 15:03

Вучиќ лут, разговараше со Макрон: Неприкриено e насилството насочено кон Србите на Косово

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, оствари телефонски разговор со својот колега, претседателот на Франција, Емануел Макрон, во кој разговарале за актуелната...

Свет 01.07.23 | 15:44

Немирите во Франција го натераа Макрон да ја одложи посетата на Германија

Францускиот претседател Емануел Макрон ја одложи утрешната официјална посета на Германија поради немирите во Франција, соопшти кабинетот на германскиот претседател. Францускиот...

Свет 13.06.23 | 14:46

Макрон ќе го засилува домашното производство на лекови

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека ќе претстави план за производство на клучните лекови во Франција за да се справи со недостигот на увезени...

Свет 10.06.23 | 20:27

Макрон го повика Иран веднаш да престане да ја поддржува Русија во војната во Украина

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска го повика својот ирански колега Ебрахим Раиси веднаш да престане да ја поддржува Русија во војната во Украина со испорака...

Свет 16.05.23 | 10:31

Макрон вети две милијарди евра за намалување на даноците за средната класа

Францускиот претседател Емануел Макрон најави дека француската Влада ќе одвои две милијарди евра за намалување на даноците за средната класа. Побарав од Владата да...

Свет 15.04.23 | 12:46

Франција ќе гори: Макрон го потпиша Законот за пензиски реформи, синдикатите ќе ги интензивираат протестите

Претседателот на Франција, Емануел Макрон денеска го потпиша Законот за пензиската реформа откако вчера истиот беше одобрен од Уставниот совет. Францускиот министер...

Свет 14.04.23 | 18:44

Орбан го поддржа Маркон

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан денеска го поддржа францускиот претседател Емануел Макрон, чија неодамнешна изјава во Кина предизвика критики во Европа и во САД. Макрон...

Свет 12.04.23 | 22:55

Макрон: Да се ​​биде сојузник на САД не значи да се биде нивeн вазал

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека да се биде сојузник на САД не значи да се биде нивен вазал, потврдувајќи ги претходните свои изјави за Тајван. „Да...

Свет 12.04.23 | 19:24

Во Амстердам нападнат францускиот претседател Макрон

Незадоволството од пензиската реформа, со која старосната граница за пензионирање ќе се помести од 62 на 64 години, го наруши и првиот ден од посетата на Макрон на Холандија. Припадниците...

Свет 11.04.23 | 19:36

Maкрон во Хаг

 Претседателот на Франција, Емануел Макрон денеска во Хаг одржа говор „За иднината на Европа“, но на почетокот тој беше прекинат од демонстранти во салата.Во институтот...

Свет 10.04.23 | 08:18

Макрон смета дека Европа не смее да ги следи САД и Кина во однос на Тајван

Францускиот претседател Емануел Макрон рече дека не е во интерес на Европа да ескалира кризата околу Тајван и оти треба да продолжи со стратегија која е независна и од...

Свет 07.04.23 | 08:01

Фотографија за која сите зборуваат: Си Џинпинг ги стави Макрон и Урсула на пристојна далечина

Францускиот претседател Емануел Макрон и претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска ги завршија состаноците со кинеските лидери со молба...

Свет 05.04.23 | 13:45

Пред заминувањето за Пекинг, Макрон се слушнал со Џо Бајден

Францускиот и американскиот претседател Емануел Макрон и Џо Бајден, пред посетата на францускиот лидер на Пекинг, телефонски се договорија да побараат од Кина да ја...

Свет 31.03.23 | 15:35

Макрон следната недела во посета на Кина

Францускиот претседател Емануел Макрон следната недела ќе отпатува за Кина за да разговара со својот кинески колега Си Џинпинг. Посетата е во момент додека Макрон се...

Свет 24.03.23 | 11:53

Макрон ги разбесни Французите: Зборуваше за оние кои примаат социјална помош, па покажа часовник од 80.000 евра

Гневот на Французите ја надмина точката на вриење, демонстрантите стануваат се поагресивни. Во протестите е запалено и градското собрание на Бордо. Повеќе од еден милион...

Свет 21.03.23 | 10:27

Макрон ќе и се обрати на нацијата утре кога ќе даде интервју за два француски медиума

Еден ден по отфрлените две гласања за недоверба на Владата на француската премиерка Елизабет Борн во Националното собрание (долниот дом на францускиот Парламент), францускиот...

Свет 10.03.23 | 23:41

Велика Британија ќе и даде на Франција 480 милиони фунти за спречување на миграцијата преку Ла Манш

Британскиот премиер, Риши Сунак, соопшти дека Велика Британија во следните три години ќе и даде на Франција 480 милиони фунти за инвестирање во полициските сили, технологијата...

Свет 09.03.23 | 08:49

Макрон го поддржа вклучувањето на правото на абортус во францускиот устав

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека го поддржува уставот на правото на абортус, што според него ќе испрати сигнал за солидарност до жените ширум светот,...

Македонија 10.02.23 | 14:25

Макрон му пиша на Пендаровски: Договорот со Фронтекс е доказ дека во ЕУ се почитуваат македонскиот јазик и идентитет

Францускиот претседател Емануел Макрон испрати писмо до шефот на македонската држава Стево Пендаровски во кое изразува честитки и поддршка за постигнатиот напредок...