Претседателот на Франција, Емануел Макрон денеска изјави дека неговиот став, за можноста за испраќање западни трупи во Украина, е размислуван и обмислен.

Секој збор што ќе го кажам на оваа тема е одмерен, обмислен и избалансиран, истакна Макрон на официјалното отворање на Олимпиското село во Сен Дени.

Тој одби дополнително да коментира за „геополитичката ситуација“, истакнувајќи дека Олимпиското село не е местото за тоа.

Макрон по меѓународниот состанок за поддршка на Украина во Париз што се одржа на 26 февруари, наведе дека во иднина не ја исклучува можноста за учество на европски трупи во војната во Украина. Тој, исто така, нагласи дека западните земји во моментов немаат консензус по тоа прашање.

Можноста за испраќање западни трупи во Украина беше отфрлена од многу земји-членки на НАТО, вклучително САД и Германија, а ја критикуваа и француските опозициски партии.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.