Компанијата „Адидас“ објави дека ќе ја забрани можноста бројот 44 да биде печатен на дрерсовите на германската репрезентација доколку некој фан посака такво нешто.

Причина за ваквата одлука на „Адидас“ е тоа што овој број испишан со фонтот со кој се печатата бројките на дресовите премногу сличен на ознаката СС „SS“, која ги означува озогласените воени единици на нацистичка Германија во Втората светска војна.

Истовремено, германската фудбалска федерација сооопшти дека ниту еден играч од репрезентацијата нема да го носи бројот 44 на натпреварите на националната селекција.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.