Клучната инфраструктура е оштетена во Киев по петдневни ноќни напади со руски беспилотни летала, кои предизвикаа прекини во снабдувањето со електрична енергија и греење, изјави денеска градоначалникот Виталиј Кличко. Водоснабдувањето е зачувано рече Кличко.

Ноќеска повторно имаше напад со дронови на главниот украински град. Предупредувањето беше објавено во 1 часот по полноќ во понеделникот, а укинато е три часа подоцна, пренесува AFP. Руските сили напаѓаат со беспилотни летала Шахид-136 од иранско производство. Руските воени блогери објавија дека Полтава, Харков, Доњецк, Днепропетровск, Миколаев и Керсон биле цел на големата офанзива што руските сили ја започнаа во четвртокот.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.