Стотици патници останаа заробени на крстаречкиот брод „Викинг Орион“ во близина на австралискиот брег, откако на неговиот труп беа пронајдени потенцијално штетни микроорганизми, поради што му беше забрането да се приклучува, јавува Би-Би-Си.

На бродот за крстарење, наводно, му била одбиена дозвола да се закотви во Аделаида, откако властите откриле „биофул“ – акумулација на микроорганизми, растенија, алги или мали животни.

Австралиските соопштија рекоа дека трупот на бродот мора да се исчисти пред да влезе во земјата, бидејќи може да внесе инвазивни видови во живеалиште што не е нивна природна средина.

Бродот, наводно, не добил дозвола да се закотви ниту во Крајстчерч, Данедин и Хобарт во Нов Зеланд.

Еден патник на Твитер објави дека на крузерот имало повеќе од 800 луѓе и дека многу од нив се вознемирени и лути поради негрижата на компанијата.

Бродот, кој има 14 ката и може да превезува 930 луѓе, изграден во 2018 година, се вели дека се закотвил на околу 27 километри од брегот, додека чистењето е во тек.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.