Ознака: вода
Сервиси 02.12.23 | 08:41

Без вода делови од Центар и Кисела Вода

Без вода денеска од 9 часот ќе бидат дел од корисниците лоцирани на улица „11 Октомври“ и на потегот од булевар „Кочо Рацин“ до Стара Рампа. Како што соопшти ЈП „Водовод...

Македонија 27.11.23 | 11:11

Претставува ризик за здравјето: Од маркетите се повлекува небезбедна флаширана вода

Aгенцијата за храна и ветеринарство ги информира потрошувачите дека се отповикува следниот производ: Негазирана природна минерална вода ,,МИРОС,, во пакувања од 1,5 литар,...

Свет 13.11.23 | 10:56

Предупредување од УНИЦЕФ: Повеќе од 300 милиони деца во Јужна Азија страдаат од недостаток на вода за пиење

Околу 347 милиони деца во Јужна Азија страдаат од недостиг на вода, се вели во извештајот на УНИЦЕФ, агенцијата на ОН за помош на децата, објавен во понеделникот. Повеќе...

Сервиси 05.11.23 | 08:47

Bез вода Драчево, Долно Лисиче, Студеничани, Батинци, Морани, Орешани и Зелениково

Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје, по добиеното известување од ЈП Водовод и канализација – Скопје, известува дека денеска без вода ќе бидат...

Сервиси 03.11.23 | 18:46

Улиците во Дебар преполни со вода, одрони од камен и земја во дебарскиот регион

Доцна попладнево поширокиот дебарски регион беше зафатен со обилни и интензивни врнежи од дожд, грмотевици и град. Улиците во градот се преполни со вода, но, засега нема...

Сервиси 21.10.23 | 10:50

Без вода се корисниците од улиците „Брсјачка Буна“ и „Хаџи Јован Шишков“

Поради санирање дефект од Ф-80 мм на ул.„Брсјачка Буна“ бб до Општина Шуто Оризари, денеска со прекинато водоснабдување ќе бидат корисниците од улиците „Брсјачка Буна“...

Здравје 16.10.23 | 16:10

И свежата вода не е бесконечна

Под мотото „Водата е живот, водата е храна. Никој да не биде изоставен“, Организацијата за храна и земјоделство на Обединетите нации (ФАО) денеска го одбележува 16 Октомври...

Скопје 02.10.23 | 10:29

Водата за пиење во Скопје е безбедна за пиење

Водата за пиење во Скопје е безбедна, покажуваат добиените резултати од испитувањата, односно сите примероци одговараат на Правилникот за барања за безбедност и квалитет...

Економија 28.09.23 | 12:24

Од изворот до чешмата се губи 60% питка вода, вели Бислимовски

„Основната идеја за постоењето на регулаторот е да биде браник од високите очекувања на природните монополите, преку методологиите кои ги применува за да осигура висока...

Сервиси 24.09.23 | 11:59

Дел од општина Бутел денеска без вода

Без вода денеска од 10.45 часот се дел од корисниците лоцирани на еден крак од улицата „Александар Турунџиев“, од број 22 до 65. Како што соопшти ЈП „Водовод и канализација“...

Сервиси 09.09.23 | 11:28

Без вода делови од Хиподром и Бардовци

Поради уличен водоводен дефект од ф-80мм на ул.„Томас Минцер“ бр.16 во населба Хиподорм, денеска прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците од улиците „Томас Минцер“,...

Сервиси 05.09.23 | 16:01

Поради дефект утре без вода корисниците од населба Маџир Маало

Поради дефект ф-150 мм на улица „Кеј 13 Ноември“ бб, утре прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците од населба Маџир Маало. Како што информираат од ЈП „Водовод и канализација“...

Економија 30.08.23 | 14:37

ОПМ: Сметките за струја се високи, а наплатата на вода е паушална

Вкупно 37 отсто од граѓаните се незадоволни од наплатата на вода, а 62 процента не се задовлони од испораката на електрична енергија, покажува најновото истражување на...

Свет 20.08.23 | 21:11

Градоначалникот на Истанбул побара од жителите на метрополата да штедат вода

Градоначалникот на Истанбул Екрем Имамоглу ги предупреди граѓаните да ја користат водата умерено, во услови на жештините и слабите врнежи во летната сезона, објави...

Сервиси 07.08.23 | 18:10

Без вода утре две улици во Чаир

Поради уличен дефект на водоводна цевка од ф-200 мм на ул. „Никола Малешевски“ бр.24, утре без вода ќе останат корисниците од ул. „Никола Малешевски“, како и дел од ул....

Свет 04.08.23 | 10:07

Млада жена почина откако дошла од плажа и испила премногу вода во 20 минути

Триесет и петгодишната Ешли Самерс од американската сојузна држава Индијана починала откако за само 20 минути испила околу два литра вода. Оваа мајка на две деца починала...

Економија 29.07.23 | 17:22

Трипуновски: Да се пушти вода во Светиниколско, земјоделците да се ослободат од воден надомест за 2023 година

Денеска сме овде на овој протест да им дадеме поддршка на земјоделците кои што си ги бараат своите права. Во услови кога браната Калиманци е полна, во услови кога вода...

Вести 24.07.23 | 15:01

Шест намирници кои имаат висок процент на вода: Тие се идеална храна за високи температури

Правилната хидратација е исклучително важна за вашето здравје, но пиењето вода не е единствениот начин да останете хидрирани Кога зборуваме за хидратација, веројатно...

Македонија 21.07.23 | 10:01

Рестрикции среде лето: Струга ќе биде без вода секој ден од 1 часот по полноќ до 6 изутрина

Jавното претпријатие „Водовод и канализација“ воведува рестрикции со водата за пиење на територијата на општина Струга во периодот од 1 часот по полноќ до 6 часот наутро. Таквата...

Економија 18.07.23 | 16:52

Се трошат како луди: Високите температури го зголемија користењето на струја и вода

ЕВН Македонија вчера регистрирала најголема потрошувачка на електрична енергија во земјава во изминатите 30 дена. Како што информираат за МИА од компанијата, од 17 јуни...