Ознака: вода
Сервиси 13.07.20 | 19:50

Во општина Аеродром утре ќе има прекин во водоснабдувањето и електричната енергија

Поради отстранување дефект на водоводна мрежа со пречник ф-150 мм на ул. Горно Лисиче бр. 7, од 09:00 часот до завршување на интервенцијата, прекинато водоснабдување ќе бидат...

Скопје 09.07.20 | 10:43

Плаќајте вода онлајн

Следејќи ги трендовите на дигитализација, ЈП Водовод и канализација – Скопје, овозможува пристап до сите информации за претпријатието преку својата веб страна www.vodovod-skopje.com.mk,...

Црна хроника 05.07.20 | 11:35

ЈП Водовод откри диви приклучоци на вода во Глумово, Шишево и Сарај

ЈП Водовод и канализација – Скопје информира дека  во последната спроведена акција за утврдување и исклучување на диви приклучоци на водоводната мрежа, диви приклучоци...

Свет 04.07.20 | 11:16

Поплави во Москва, има вода до колена по улиците

Москва и московскиот регион беа погодени од пороен дожд, што го отежна сообраќајот, како во центарот на градот, така и во околните градови, јавува ТВ Звезда. Корисниците...

Скопје 29.06.20 | 09:50

Дел од Центар без вода

Дел од скопската општина Центар денеска ќе биде без вода поради дефект на водоводната мрежа на крстосницата на улиците „Кеј 13 Ноември“ и „Мирче Мацан“. Вода од 9 часот...

Црна хроника 19.06.20 | 22:16

Почината скопјанка пронајдена во водите на Вардар

Во попладневните часови на 18 јуни во скопската полиција било пријавено дека под железниот мост на улицата Васил Чакаларов во реката Вардар било пронајдено тело на 90-годишна...

Скопје 17.06.20 | 11:37

Почна акцијата за плаќање заостанати сметки за вода на рати без камата

Акцијата што ја спроведува јавното претпријатие „Водовод и канализација“ – Скопје за исплата на заостанатите долгови на рати без камата за задоцнето плаќање почна...

Скопје 16.06.20 | 13:22

На рати и без камата- Водовод повторно со акција за неплатените сметки

ЈП „Водовод и Канализација“ – Скопје спроведува акција за наплата на долговите на рати без камата. Од ЈП „Водовод и Канализација“ – Скопје информираат дека акцијата...

Скопје 10.06.20 | 10:51

Делови од Кисела Вода, Ѓорче Петров и Свиларе денеска без вода

Како што соопшти ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје, прекинот е поради дефект на водоводна мрежа, на улицата „Полог“ 14. Поради дефект на улицата „Црногорска“ 11,...

Економија 08.06.20 | 11:14

РКЕ бара да ја определува и конечната цена за вода

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) во натамошниот период ќе побара да ја определува и конечната цена за вода на јавните комунални претпријатија,...

Скопје 07.06.20 | 13:40

Жителите на Нерези трети ден без вода

Жителите на населбата Средно Нерези речиси 80 часови се без вода за пиење додека трае непромислениот полициски час на власта. Како што информираат жителите на оваа населба...

Скопје 05.06.20 | 23:22

Среде Скопје 80 часа без вода за пиење: Жителите на Нерези до понеделник оставени на цедило

Жителите на населбата Средно Нерези речиси 80 часови ќе бидат без вода за пиење додека трае непромислениот полициски час на власта. Како што информираат жителите на...

Здравје 10.05.20 | 22:13

Веројатноста за зараза со коронавирус на море или езеро е минимална, велат руските научници

Веројатноста за зараза со коронавирус при топло време во отворени води или езера е минимална, соопшти Централниот истражувачки институт за епидемиологија на Русија,...

Скопје 07.05.20 | 19:33

Утре без вода делови од Чаир, Скопје Север, Бутел 2 и од „Партизанска“

Заради реконструкција на водоводна мрежа со пречник 300мм и 200мм на ул. „Втора Македонска Бригада“ – Кружен тек со ул. „Кемал Сејфула“, прекинато водоснабдување утре...

Скопје 16.04.20 | 12:19

Поради дефект без вода дел од Црниче

Ве известуваме дека на ден 16.04.2020, поради дефект на приклучна цевка ф-2“ на Востаничка 162, прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците од улиците: Востаничка, Баница,...

Здравје 06.04.20 | 12:57

АХВ: Да не се користат кафематите и апаратите за вода поради опасност од пренесување на коронавирусот

Заради избегнување на опасноста од евентуално пренесување на вирусот КОВИД 19, во услови на прогласена пандемија, постапувајќи согласно донесените мерки на Владата...

Македонија 30.03.20 | 13:45

Откако патниците се жалеа: Владата обезбеди смоки и шише вода за граѓаните кои од Бон слетаа во Скопје

Авион со 180 државјани на Македонија синоќа слета од Бон во Скопје. Пред да пристигнат, Владата на својот Фејсбук профил се пофали дека им обезбедила вода и закуска на...

Економија 12.03.20 | 12:30

РКЕ: Струја и вода да не им се исклучува на должниците во следните две недели

Регулаторна комисија за енергетика и водни услуги им препорачува на компаниите кои вршители на енергетски дејности, како и на јавните претпријатија што се даватели...

Скопје 02.03.20 | 18:29

Наполнете шишиња: Дебар Маало и кафеаните утре ќе немаат вода

Прекинато водоснабдување утре од 8 часот ќе имаат корисниците од ул. „Људевит Гај“ во општина Центар, дел од „Дебарца“ и „Раде Кончар“ и сите кафеани во Идадија. Прекинот...

Економија 23.01.20 | 18:48

Стрвта на власта нема засит: И воздухот да можат ќе го распродадат

Ќе добијат ли правда жителите на Гари? Тие стравуваат дека поради стрвноста на власта ќе останат и без вода и со уништено село и природа. Нивната битка со инстутуциите...