Ознака: киев
Свет 22.02.24 | 12:36

Медведев: Руските сили би можеле да стигнат до Киев

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија Дмитриј Медведев изјави дека руските сили можат да стигнат до Киев, ако не сега, тогаш во втората фаза од конфликтот,...

Свет 21.11.23 | 10:06

Германскиот министер за одбрана пристигна во ненајавена посета на Киев

Германскиот министер за одбрана Борис Писториус денеска пристигна во ненајавена посета на Киев за да ја потврди поддршката на Берлин за Украина во нејзината борба...

Свет 23.10.23 | 16:52

Киев: Нови руски напади врз цивилни области во Украина

Русија погоди неколку цивилни области во Украина во нов бран напади со беспилотни летала и ракети. Регистрирани се смртни случаи, како и оштетување на инфраструктурата,...

Свет 21.09.23 | 11:58

Белата куќа му порача на Киев: Сè што побаравте, добивте

САД им дадоа на Украинците се што побараа за да извршат контраофанзива, изјави портпаролот на Советот за национална безбедност Џон Кирби, пренесува ТАСС. Сè што побара...

Свет 06.09.23 | 08:13

Утрински ракетен напад врз Киев

Рано изутринава Русија изврши ракетен напад врз Киев, но украинската противвоздушна одбрана ги собори сите проектили истрелани пред да стигнат до нивната цел, соопшти...

Свет 25.08.23 | 12:15

Во Киев уапсени жени кои танцувале на гробовите на војници, им се заканува затвор од пет години

Полицијата во Киев приведе неколку лица поради играње на гробовите на војници, соопшти украинското Министерство за внатрешни работи. Уапсените објавија видеа и фотографии...

Свет 07.08.23 | 14:06

Захарова: Само капитулацијата на Киев ќе стави крај на руската офанзива во Украина

Само капитулацијата на Киев ќе стави крај на руската офанзива во Украина, соопшти денеска Москва, откако викендов се одржа состанок во Саудиска Арабија, кој не донесе...

Свет 03.08.23 | 08:33

Украинските власти тврдат дека собориле околу 15 руски дронови кај Киев

Украинската воздушна одбрана во текот на изминатата ноќ собори околу 15 беспилотни летала кои се движеа кон Киев, изјави утринава началникот на воената управа на Киев,...

Свет 31.07.23 | 13:17

Медведев: Во наша корист е тоа што Киев не сака да преговара

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, истакна дека невообичаено го радува тоа што украинскиот лидер одбива секаков вид преговори. Како...

Свет 24.07.23 | 22:46

Уапсен е украински воен функционер, си купил скапа вила во Шпанија

Украинското државно истражно биро (ДБР), кое ги истражува случаите на корупција на високо ниво, го приведе Евгени Борисов во Киев, два дена откако издаде налог по него,...

Свет 09.07.23 | 19:38

Кличко: Над 170 цивили се убиени во Киев

Повеќе од 170 цивили загинале во руските напади врз главниот град на Украина, изјави градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко. Тој додаде дека повеќе од 400 станбени згради...

Свет 02.07.23 | 09:12

Ноќен напад со дронови врз Киев

Русија извршила ноќен напад со беспилотни летала врз Киев по пауза од 12 дена. Како што соопштија од украинската војска, системите за воздушна одбрана на Украина ги уништиле...

Свет 26.06.23 | 10:43

Киев е на 100 километри: Пригожин од Белорусија ќе влезе во Украина?

Со повлегувањето на војниците од Вагнер започнаа теориите што ќе се случи со оваа воена формација. Откако лидерот Пригожин замина за Белорусија една од можностите е...

Свет 16.06.23 | 12:09

Во Киев издадено предупредување за воздушен напад

Во украинската престолнина Киев и во регионот на Киев денеска е издадено предупредување за воздушен напад, откако воздухопловните сили на таа земја соопштија дека...

Свет 18.05.23 | 07:47

Русите утрово го нападнаа Киев

Пожари се предизвикани во две киевски области од остатоци од ракети кои паднале при воздушен напад, соопштија локалните власти. Градоначалникот на Киев Виталиј Кличко...

Свет 08.05.23 | 08:22

Утрински руски напад на Киев

Русија започна бран големи напади врз Киев и други делови на Украина, соопштија украинските власти рано изутринава, додека Москва се подготвува да го прослави Денот...

Свет 04.05.23 | 21:57

Воздушна тревога во Киев, соборен најмалку еден дрон

Во Киев и неговата околина вечерва е активирана воздушна тревога поради напад со дронови, од кои најмалку еден е соборен, соопштија официјални претставници. Нападот...

Музика 28.02.23 | 10:09

Откажан концертот на „Лајбах“ во Киев откако од нив било побарано категорично да наведат дека „сите Руси се лоши и оти целата руска уметност е безвредна“

Словенечкиот бенд „Лајбах“ го откажа концерт во украинската престолнина, кој требаше да се одржи кон крајот на март во рамките на специјалната евровизиска програма....

Свет 21.02.23 | 20:03

Бајден: Украина никогаш нема да биде руска победа, Киев стои висок, горд и слободен

Американскиот претседател Џо Бајден попладнево одржа голем говор во полскиот главен град Варшава, по вчерашната посета на украинската престолнина Киев. Киев стои висок,...

Свет 20.02.23 | 14:50

Бајден го напушти Киев

Американскиот претседател Џо Бајден го напушти главниот град на Украина, соопштија новинарите кои патуваа со него. Бајден пристигна во Киев околу 8 часот по локално...