Германската влада се согласила да обезбеди тенкови „Леопард“ за Украина.

Германската министерка за одбрана Кристин Ламбрех ги информирала сојузниците за таквата одлука.

Како што објави „Ди велт“, официјално е побарана испорака на 88 тенкови „Леопард 1A5“.

Како што наведува весникот, концернот „Рајнметал“ е во можност да испрати 22 тенкови во рок од неколку недели, а останатите – до крајот на годината.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.