Ознака: воена помош
Свет 30.11.23 | 10:11

„Вашингтон пост“: Најголем дел од американската помош за Украина останува во САД

Од 68 милијарди долари одобрени од Конгресот за помош на Украина, околу 90% остануваат во САД, односно одат за американски компании, пишува „Вашингтон пост“. Овие средства...

Свет 11.10.23 | 09:44

Белгија ќе испрати борбени авиони Ф-16 во Украина, откако ќе добие понови Ф-35

Министерката за одбрана на Белгија, Лудивајн Дедондер, соопшти дека земјата ќе испрати неколку борбени авиони Ф-16 на Украина во 2025 година. Како што пренесуваат локалните...

Свет 06.10.23 | 11:39

Орбан ја споредува ЕУ со Орвеловата дистопија: Не се боревме со комунистите за да завршиме во 1984 година

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, коментира дека европските институции со нивната опседнатост за воена помош за Украина создаваат „орвелски свет“. Според Орбан,...

Свет 05.10.23 | 18:31

Словачка ја стопира воената помош за Украина

Словачката претседателка, Зузана Чапутова, го отфрли планот на привремената влада за испраќање нова воена помош за Украина, велејќи дека владата нема такво овластување...

Свет 21.09.23 | 22:30

Белата куќа соопшти дека САД нема да и испорачаат тактички ракетни системи на Украина

Советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џејк Саливан, изјави САД нема да ги испорачаат армиските тактички ракетни системи (ATACMS) како дел од новиот пакет...

Свет 21.09.23 | 10:48

Белата куќа побарала од Конгресот уште 24 милијарди долари воена помош за Украина

Белата куќа се обратила до Конгресот со молба за одобрување на дополнителна финансиска подршка за Украина во висина од 24 милијарди долари, изјави синоќа на брифинг...

Свет 08.09.23 | 10:08

САд издвојува нова воена помош од 600 милиони долари за Украина

Пентагон објави нов долгорочен пакет помош за Украина од 600 милиони долари, со кој ќе се финансира различно оружје и друга опрема. Одлуката за нов помош доаѓа само еден...

Свет 06.09.23 | 22:55

Пентагон ќе испорачува на Украина проектили со осиромашен ураниум

Од Пентагон соопштија дека американските власти одлучиле да ја снабдуваат Украина со муниција со осиромашен ураниум. Како што велат од американската војска, таквите...

Свет 06.09.23 | 16:39

Нормално е, тоа е воена зона: Британскиот министер го потврди уништувањето на британски тенк „Челенџер“ во Украина

На социјалните мрежи се појавија првите фотографии од уништен британски тенк „Челенџер“ ма фронтот во Украина. Фотографијата е снимена во близина на Орехово, каде...

Свет 14.08.23 | 18:49

Стејт департмент: САД со нова помош за Украина во вредност од 200 милиони долари

САД ќе испратат на Украина нов пакет помош во вредност од 200 милиони долари, соопшти денеска Стејт департментот. „Овој пакет вклучува противвоздушна муниција, артилериски...

Свет 29.07.23 | 10:43

Американците подготвуваат 330 милиони долари воена помош за Тајван

Администрацијата на претседателот Џо Бајден планира 330 милиони долари воена помош за Тајван, јавија дел од американските медиуми. Овој пакет е прв од таков вид бидејќи...

Свет 29.06.23 | 18:39

Нагло зголемена поддршката на Американците за испраќање оружје во Украина

Во САД, за еден месец, нагло се зголемила поддршката за обезбедување оружје за Украина од 46% на 65%. Како што објавува „Ројтерс“, трансферот на оружје е поддржан од 81 отсто...

Свет 27.06.23 | 20:48

САД ќе издвојат нов пакет воена помош од 500 милиони долари за Украина

Од Пентагон соопштија дека САД ќе ѝ дадат на Украина нов пакет воена помош во вредност од 500 милиони долари. Како што се наведува во соопштението на Пентагон, новата помош...

Свет 09.06.23 | 18:55

Пентагон најави дополнителни 2,1 милијарди долари воена помош за Украина

Пентагон денеска најави дека ќе обезбеди дополнителни 2,1 милијарди долари долгорочна помош за оружје за Украина. Новиот пакет помош ќе вклучува финансирање за повеќе...

Свет 01.06.23 | 09:02

Украина доби нови 300 милиони еврa воена помош од САД

Американскиот претседател Џозеф Бајден одобри нов пакет воена помош за Украина од 300 милиони долари, кој вклучува дополнителна муниција за дронови и друго оружје, соопштија...

Свет 28.05.23 | 14:54

Можеме да постигнеме мир уште утре, ама вие упорно му давате оружје на Зеленски, порача рускиот амбасадор во Лондон

Рускиот амбасадор во Лондон предупреди дека војната во Украина може да ескалира бидејќи Велика Британија и западните земји продолжуваат да му доставуваат оружје на...

Свет 20.05.23 | 11:56

Бајден на Г-7 ќе објави нов пакет воена помош за Украина во вредност од 375 милиони долари

Американскиот претседател Џо Бајден, во јапонскиот град Хирошима, каде што учествува на самитот на Г-7, ќе објави нов пакет воена помош за Украина во вредност од 375 милиони...

Свет 19.05.23 | 09:30

Пентагон направил „сметководствена грешка“ и ја преценил вредноста на воената опрема испратена во Украина

Пентагон ја преценил вредноста на американската опрема испорачана на Украина за околу три милијарди долари, изјавија помошник во Сенатот и претставник на одбраната....

Свет 18.05.23 | 19:31

САД подготвуваат нов пакет воена помош за Тајван вреден 500 милиони долари

Неодамна, за време на сослушувањето во Конгресот, американскиот секретар за одбрана Лојд Остин ги потврди плановите на САД да испратат нова воена помош во Тајван. Времето...

Свет 14.05.23 | 18:34

Ракетен удар врз украински магацин за оружје и муниција предизвика земјотрес од 3,4 степени

Силниот и масовен руски ракетен напад врз магацини за оружје и муниција во близина на Хмелницки, предизвикал прилично силен земјотрес. Според системот за следење на...